REKLAMA

Komunikacja, Wasze sprawy

Kto ma płacić za parkingi?

Opublikowano 23 lipca 2016, autor: Rafał Krzymiński

Miasto nie zniesie opłat za parkowanie dla osób niepełnosprawnych. Radny Daniel Roguski mówi, że to absurd.

Opłaty za postawienie auta od kilku lat budzą w mieście sporo emocji. Nie wszystkim podoba się systematyczne rozszerzanie strefy płatnego parkowania. Roman Wajs chodzi o kulach i ma pretensję, że musi płacić za postój. – Jesteśmy chyba jedynym miastem w Polsce, w którym obowiązują takie zasady.

Nie dla oszustów

Prezydent Wadim Tyszkiewicz mówi, że osoby, które domagają się od niego zniesienia opłat dla niepełnosprawnych, w dyskusji popełniają błąd logiczny. – Niepełnosprawność nie ma przecież nic wspólnego ze statusem materialnym. Przed urzędem miasta, na miejscach dla niepełnosprawnych, parkują bardzo drogie auta, ich właściciele mają wyrobione karty parkingowe, chociaż wcale nie są chorzy – przekonuje. – Nie mogliśmy tego tolerować.

– A co z osobami z dużą niepełnosprawnością ruchową? – pytamy.

– Miejsca dla niepełnosprawnych są zlokalizowane obok parkomatów, tak, aby ci ludzie mieli łatwiej – odpowiada prezydent.

Tyszkiewicz zaznacza jednak, że miasto nie zmieniło zasad parkowania, tylko dlatego, żeby uprzykrzyć życie „fałszywym” niepełnosprawnym. – Ceny biletów za miejsca postojowe w Nowej Soli należą do najniższych w kraju. My nie chcemy zarabiać na kierowcach, a zwiększyć rotację miejsc, tak aby parkowało się łatwiej – przekonuje.

Brak woli politycznej

 Radnego Daniela Roguskiego (PO) nie przekonują argumenty Tyszkiewicza, ale niechętnie mówi na ten temat, bo jak tłumaczy miasto nie ma woli politycznej, aby zmienić zasady parkowania. – Dyskusje trwają w nieskończoność, ale nic z nich nie wynika – twierdzi. – Zapytam przewrotnie, w ilu miastach w Polsce pobierane są opłaty dla niepełnosprawnych? Nie słyszałem o takich.  Czy jeśli jeden nowosolanin ukradnie auto, to oznacza, że wszyscy mieszkańcy są złodziejami? Nie można podejrzewać wszystkich kierowców o wykorzystywanie ulg parkingowych dla swoich celów – denerwuje się.

Za pierwsze pół godziny parkowania płacimy 50 groszy, za godzinę 1 zł, za drugą godzinę 1,20 zł. Cennik za trzecią godzinę wzrasta do 1,40 zł, za czwartą i każdą kolejną musimy dopłacić 1 zł. Można wykupić miesięczny abonament za 100 zł. W tym celu trzeba wypełnić wniosek dostępny w punkcie podawczym urzędu miasta (na parterze).

Warto wspomnieć, że bezpłatny, całodobowy parking w centrum miasta znajduje się w podwórzu kamienic przy Placu Wyzwolenia (wjazd od ulicy Muzealnej).

Ramka

Strefa płatnego parkowania obejmuje ulice:

*  pl. Floriana ul. Głowackiego, 9 Maja, ul. Muzealną, Szeroką, Św. Barbary, Witosa, Wojska Polskiego, były parking MZGK (Moniuszki), Pocztową, Dąbrowskiego, Moniuszki, Garbarska ul. Wrocławska (od skrzyżowania z ul. Zjednoczenia do ul. Wróblewskiego), Plac Wyzwolenia.

Płacimy za postój od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-18.00.

* przy ul. Królowej Jadwigi i Sikorskiego auto zaparkujemy tylko w dni targowe (poniedziałek, środa, piątek) w godz. 7.00-14.00

komentarz »
  1. zdzichkom1 5 kwietnia 2018 15:29 - Odpowiedź

    byłem na węgrzech, słowacji. tam nie ma takich absurdów drogowych jak w nowej soli. mieszkam w warszawie. to samo. opamiętajcie się. rozumiem gdy niepełnosprawny zaparkuje na zwykłym miejscu parkingowym. za to niech zapłaci ale zapłata za wydzielone miejsce dla niepełnosprawnych to debilizm

Napisz komentarz »