REKLAMA

Aktualności, Wasze sprawy

Niedziela wolna od handlu?

Opublikowano 08 października 2016, autor: Rafał Krzymiński

Nowosolanie nie chcą pracować w niedzielę, dlatego rozumieją pracowników handlu, którzy stojąc przy kasach, nie mają czasu dla rodziny.

Obywatelski projekt ustawy o zakazie handlu w niedzielę to inicjatywa Solidarności. Podpisało się pod nim ponad 500 tysięcy Polaków. Temat wzbudza ogromne emocje. Pierwsze czytanie ustawy w Sejmie odbyło się we wtorek (4.10). Zamknięte mają być m.in. sklepy, stoiska, stragany, hurtownie, składy materiałów budowlanych i domy wysyłkowe. Zakazany byłby też handel obwoźny i obnośny. Otwarte będą m.in. stacje benzynowe, apteki, sklepiki z pamiątkami i dewocjonaliami, sklepy, gdzie handel prowadzi właściciel (z wyjątkiem m.in. ajentów).

Przewidziano kilka odstępstw od reguły. Ustawodawca chce dopuścić handel w dwie kolejne niedziele przed Świętami Bożego Narodzenia, w ostatnią niedzielę przed Świętami Wielkanocnymi, w ostatnią niedzielę stycznia, czerwca, sierpnia oraz w pierwszą niedzielę lipca.

Prawo do odpoczynku

Nowosolanie i zielonogórzanie, z którymi rozmawialiśmy nie mają najmniejszych wątpliwości, że dzień święty powinno się święcić. Bogusław Sulski z zawodu jest ślusarzem i  na własnej skórze przekonał się, że pracodawcom trudno odmówić. – Krzywo patrzą na osoby, które w niedzielę nie przychodzą do pracy, a to jest przecież czas na odpoczynek w rodzinnym gronie – tłumaczy.

Wtóruje mu Janina Piątyszek. – Znam matki, które marzą o wolnej niedzieli spędzonej z dziećmi. Ten dzień im się należy.

Jolanta Rosiak lodówkę zapełnia w piątki, bo w niedzielę lubi gotować. Przez kilkanaście lat mieszkała w Atenach, gdzie obowiązywał zakaz handlu. – Grecy bez problemu radzili sobie z zakupami w pozostałe dni tygodnia, Polacy też się do tego przyzwyczają – uważa.

 

Żeby przeczytać więcej, kup „Tygodnik Regionalna” lub dostęp do wszystkich treści płatnych.
Liczba słów ukrytego tekstu: 324

Kup gazetę w kiosku

ten artykuł znajduje
się w numerze
Cena gazety: 3,00 zł brutto
LUB Wyślij sms

Wyślij sms o treści: AP.GRR
na numer: 79068
Cena sms: 11,07 zł brutto
LUB Wykonaj szybki przelew

Szybkie przelewy i płatności
kartą poprzez dotpay.pl
Kwota przelewu: 5,00 zł brutto


Aby odblokować treść wpisz otrzymany kod:


UWAGA! Otrzymany kod jest ważny przez 7 dni i odblokowuje wszystkie płatne treści.

Wykupując dostęp do treści płatnych zgadasz się na przetwarzanie danych w celu wygenerowania kodu. Administratorem danych jest właściciel portalu regionalna.pl - „REGIONALNA SPÓŁKA CYWILNA” Spółka Cywilna Monika Rabe-Prokopczyk, Anna Rabe z siedzibą przy ul. Broni Pancernej 6, 68-200 Żary.
Operatorem płatności SMS jest CTM Mobiltek, właściciel serwisu Smartpay.pl. Usługa dostępna w sieciach T-mobile, Orange, Plus GSM, Play, Heyah, Sami Swoi. Regulamin usług SMS dostępny na stronie smartpay.pl. Reklamacje można składać pod https://smartpay.pl/complaint.

 

Napisz komentarz »