REKLAMA

Aktualności, Ludzie, wydarzenia

Otyń walczy o prawa miejskie

Opublikowano 28 stycznia 2017, autor: Tomasz Krupa

Za rok Otyń znów może być miastem. Wkrótce ruszają konsultacje społeczne w tej sprawie.

Otyń stracił prawa miejskie po drugiej wojnie światowej. Miastem był od 1329 roku.

– Ostatnio poprawił się wizerunek samego Otynia – mówi Barbara Wróblewska, wójt gminy. – Nasi goście nie mówią, że są we wsi, tylko w małym mieście. Najstarsi mieszkańcy pamiętają świetność Otynia. Często wspominają, że chcieliby dożyć momentu odzyskania praw miejskich – dodaje.

Aby Otyń na powrót stał się miastem, niezbędna jest zgoda mieszkańców. Miejscowość spełnia też inne wymogi. W centrum znajduje się rynek z ratuszem, a wokół są charakterystyczne ciągi kamienic. Otyń jest też centrum administracyjnym gminy. Na jego terenie znajduje się urząd, największa szkoła, przedszkola oraz gminne centrum kultury.

– Chcemy przywrócić rangę historyczną i prestiż miejscowości – zaznacza wójt. – Przecież Otyń przez 616 lat był miastem. Dopiero potem zaczął żyć w cieniu Nowej Soli. We Wrocławiu jest nawet ulica Otyńska. To pokazuje, że miejscowość miała ważne znaczenie w dziejach naszego regionu. Mamy bogatą historię, z której powinniśmy być dumni i przekazywać ją następnym pokoleniom.

 

Co na to ludzie?

– My już właściwie mamy tutaj jak w mieście – zauważa Jan Lopko z Otynia. – Wyremontowali nam drogi, oczyścili staw. Nie mamy się czego wstydzić – dodaje.

– Teraz mamy tutaj ciszę i spokój – dodaje Teresa Chabiniak. – Nie wiadomo, czy po zmianie będzie tak samo. Gdy wracam z miasta zawsze boli mnie głowa. A u nas żyje się wolniej. Można usiąść przed domem, posłuchać ptaków – tłumaczy.

Ludzie boją się, że gmina straci na tej zmianie. Nie chcą podwyżek podatków i zamieszania z wymianą dokumentów

– Podatki pozostaną na takim samym poziomie – uspokaja wójt B. Wróblewska. – Rada ustala stawki niezależnie od tego, czy dana gmina ma status miejski, czy wiejski. Zmiana statusu nie pociąga za sobą obowiązku wymiany dowodów osobistych i innych dokumentów. Nauczyciele nie stracą dodatku wiejskiego, a gmina przywilejów, jakie daje status gminy wiejskiej. Dopłaty bezpośrednie do gruntów rolnych będą takie same. Zmianie nie ulegną subwencja oświatowe. Nadal będziemy mogli korzystać z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz kolejnych programów operacyjnych z Unii Europejskiej. Jedyny koszt całej operacji to wymiana pieczątek i tabliczek informacyjnych w urzędzie, ale już znalazł się sponsor, który zrobi to dla nas za darmo – tłumaczy wójt.

Wkrótce do mieszkańców gminy trafią ulotki informujące o planach zmiany statusu. Od 6 lutego ruszą konsultacje, na których mieszkańcy poszczególnych sołectw zadecydują o tym, czy Otyń stanie się miastem.

Procedura nadania praw miejsckich:
1. Rada gminy podejmuje uchwałę w sprawie wyrażenia pozytywnej opinii dotyczącej odzyskania praw miejskich.
2. Gmina wysyła dokumenty razem z załącznikami (mapy, dokumenty historyczne) do wojewody lubuskiego. Ma czas do końca marca.
3. Wojewoda przesyła dokumenty do ministerstwa spraw wewnętrznych i administracji.
4. Premier do 31 lipca podpisuje rozporządzenie.
5. Z początkiem roku miejscowość odzyskuje prawa miejskie.

 

komentarze »
  1. zebe 7 lutego 2017 11:11 - Odpowiedź

    Miasto ??? Otyń ?? Ludzie jedna ulica zrobiona i już miasto?? a reszta się wali dookoła może niech ulice w większej iloci wyremontuje ludzie po deszczach brodzą w kałużach , nie jestem pewien czy nic nie stracimy ale jedno jest pewne na pewno pani Burmistrz zyska na pensji heheh

  2. zebe 7 lutego 2017 11:14 - Odpowiedź

    Otyń prawa miejskie a dlaczego Modrzycy nie przyłączyćdo Nowej soli tam przynajmniej prezydent dba o ludzi nie o własne iteresy

  3. aurelia 7 lutego 2017 17:08 - Odpowiedź

    Nie wiem o co chodzi ale chodzi zapewne o kase…to prawda ze co dopiero zrobiona jedna droga . Ale z zreszta to poprostu w dalszym ciagu koszmar . Czy w ten sposob ma byc oswietlone miasto jak jest otyn do tej pory …a te drogi dajcie spokoj z miastem …sa wlodarze tak jak panVadim ktory dba bo wizerunek swojego miasta tutaj w otyniu niestety takowego gospodarza brak .

Napisz komentarz »