REKLAMA

Polityka

Zamieszanie z Trybunałem

Opublikowano 25 marca 2017, autor: Rafał Krzymiński

Samorządowcy wycofali wniosek z Trybunału Konstytucyjnego, choć nie do końca dopełnili wszystkich formalności. Rady gmin w ekspresowym tempie naprawiły błąd.

Przypomnijmy, 28 lutego gospodarze Nowej Soli, Kożuchowa, Kolska i Bytomia Odrzańskiego mieli stanąć przed Trybunałem Konstytucyjnym. Chcieli ustalić, czy zgodne z konstytucją jest nakładanie na gminy obowiązków i nieliczenie się z ich możliwościami finansowymi.

Na dzień przed rozprawą, prezes Julia Przyłęska, zmieniła skład Trybunału i nasi włodarze doszli do wniosku, że w tej sytuacji nie ma szans na uczciwy wyrok. Z tego powodu jednomyślnie zdecydowali o wycofaniu wniosku. Ze względów formalnych, w pierwszej kolejności ruch powinien należeć do rad gmin, bo to na podstawie ich uchwał, samorządowcy złożyli skargę. Czas jednak naglił.

  – Podstawą naszej decyzji była obawa przed nierzetelną oceną i w konsekwencji niekorzystnym dla nas wyrokiem Trybunału – tłumaczy prezydent Wadim Tyszkiewicz.

– Gdyby zapadł dla nas niekorzystny wyrok, nie można by było wnioskować o ponowne zbadanie tych samych przepisów i już żadna gmina w Polsce nie mogłaby złożyć podobnej skargi – zaznacza.

 W czwartek (16.03), na nadzwyczajnej sesji, nowosolscy radni dopełnili formalności i naprawili błąd. Zdaniem prezydenta, nikt prawa nie złamał.

Byliśmy narzędziem

W Kożuchowie odpowiednia uchwała też już przeszła. Radny Marcin Jelinek jest niezadowolony, bo w jego odczuciu samorząd został wciągnięty do walki politycznej między obozem Prawa i Sprawiedliwości i tzw. totalnej opozycji na czele z Platformą Obywatelską.

– Staliśmy się narzędziem w rękach ludzi, którzy poszli na wojnę z Trybunałem Konstytucyjnym i ich przeciwników – uważa. – Jeśli wymagamy od kogoś, aby przestrzegał prawa, sami jesteśmy zobowiązani świecić przykładem. Pytałem burmistrza P. Jagaska, czy podpisał się pod wycofaniem wniosku z Trybunału, zaprzeczył, że cokolwiek podpisywał.

Skorzystaliby wszyscy

Burmistrz Paweł Jagasek niechętnie komentuje słowa radnego M. Jelinka.

–  Kilka miesięcy temu nie miał żadnych wątpliwości, a teraz zwala na nas winę – mówi. – Wniosek do Trybunału złożyliśmy za rządów koalicji PO-PSL. Ta sprawa nie ma wymiaru politycznego. Gdyby udało nam się wygrać, skorzystałby na tym wszystkie samorządy.

 Tyszkiewicz też odpowiada radnemu Jelinkowi.

–  Decyzję o wycofaniu wniosku podjęliśmy w Warszawie wspólnie, solidarnie i jednomyślnie – przekonuje. – Dla formalności powinno to być poparte uchwałami rad gmin. Podjęliśmy najlepszą na ten moment decyzję dla naszych samorządów. Mam nadzieję, że rady jednogłośnie naszą decyzję poprą, żeby właśnie nie dać się wplątać w polityczne przepychanki, jak sugeruje pan Jelinek. Liczy się przede wszystkim interes gmin i naszych mieszkańców, a nie polityczne animozje radnego Jelinka – kończy Tyszkiewicz.

Napisz komentarz »