REKLAMA

Polityka

Anarchia i demontaż!

Opublikowano 08 kwietnia 2017, autor: Rafał Krzymiński

Radni przyjęli apel, w którym domagają się od rządu i prezesa PiS cofnięcia reformy oświaty.

Apel to pomysł prezydenckiego klubu Zielona Razem, we współpracy z Platformą Obywatelską. Poparł go Tomasz Nesterowicz, jedyny przedstawiciel SLD. Siedmiu radnych PiS broniło polityki rządu Beaty Szydło i nie chciało, aby jakakolwiek korespondencja poświęcona reformie oświaty trafiła do Jarosława Kaczyńskiego.

Bądźcie rozsądni!

Projekt uchwały uzasadniał Andrzej Brachmański (Zielona Razem), który na wstępie zaznaczył, że zmiany w oświacie nie podobają się nauczycielom, rodzicom i uczniom. – Rząd zmusza miasto, aby wydało 20 mln zł, na nikomu niepotrzebną, źle przygotowaną reformę. Niejedną inwestycję można by za te pieniądze zrealizować, te pieniądze musimy przesunąć z budowy dróg i chodników – przekonywał. – Mamy niszczyć to, co dobrze działa, tylko dlatego, że komuś nie podobały się gimnazja? Nie kwestionujemy prawa rządzących do reformowania kraju, tym apelem chcemy dać jednak wyraz niezadowoleniu. To apel o zdrowy rozsądek!

Mówiąc o sporych wydatkach na reformę, wymienił np. budowę nowej szkoły podstawowej przy ul. Batorego.

Wspierał go Robert Sapa, przewodniczący klubu PO. – Te zmiany są kosztem podatników, każdy z nich na ten cel wyda 100-200 zł rocznie – grzmiał.

Jacek Budziński miał się nie odzywać, ale koledzy go sprowokowali. Zarzucił Platformie hipokryzję, bo niby reformę edukacji neguje, ale w mieście nie ma zamiaru jej blokować. – To nieprawda, że wszyscy są przeciwko, 52 proc. Polaków w tej sprawie popiera rząd.

A. Brachmański odbijał piłeczkę. – To wy jesteście hipokrytami, pójdźcie po rozum do głowy – irytował się. – Gdyby miasto blokowało reformę, nie przyjmowałoby nowej sieci szkół i czekało jak swoim zarządzeniem zrobi to wojewoda lubuski – dowodził.

Posłuchajmy ekspertów

Prezydent Janusz Kubicki w emocjonalnym wystąpieniu zarzucił PiS, że nie słucha Polaków, tylko bez konsultacji demontuje cały system oświaty, nie oglądając się na nic i na nikogo. – Lepiej odłożyć reformę o rok, zapytać ekspertów.

Kazimierz Łatwiński (PiS) rozczarował się prezydentem, bo wydawało mu się, że nie sypał piasek w tryby reformy, ale chyba zmienił zdanie. – Troszkę niepokoją mnie te nawoływania do anarchii – mówił.

Warto wspomnieć, że pomimo krytycznego apelu, radni jednogłośnie przyjęli nową sieć szkół.

 

 

 

RAMKA

Fragment apelu do rządu.

 

– „Panie Prezesie, Pani Premier! Wśród ludzi inteligentnych nie jest ujmą przyznać się do błędnego pomysłu, dla ludzi inteligentnych nie jest dyshonorem wycofać się z błędnego pomysłu, pomysłu, który spotykał się z powszechną krytyką. Dlatego, póki jeszcze czas, zwracamy się z prośbą o zaprzestanie realizacji pomysłu, który Polsce nie służy w najmniejszym stopniu. (…) Jest jeszcze czas! Zechciejcie się, tak jak to obiecaliście, wsłuchać w głos Polaków. To nie wroga nacja ani gorszy sort. To Wasi rodacy!”.

Napisz komentarz »