REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Taką mamy wodę

Opublikowano 29 kwietnia 2017, autor: PS

Woda w Mirocinie Dolnym spełnia wszystkie wymogi – twierdzi Sławomir Trojanowski, prezes Uskomu. Mieszkańcy mają inne zdanie

Władysław Małańczuk wodę podgrzewa w tzw. kowadle, zamontowanym w piecu. Tuż przed świętami system wysiadł.

– Wielkanoc. W domu cała rodzina, a tu nie można ani się wykąpać, ani umyć naczyń. Nic – denerwuje się.

Kowadło się rozszczelniło i woda zalała palenisko. W środę (19.04.) Władysław wymontował instalację i zawiózł do specjalisty, od którego kupił ją cztery lata temu. Ten zdziwił się, że już nie działa. Wspólnie postanowili przeciąć kowadło. Okazało się, że jest całkowicie zapchane.

– W środku był kamień. Nogi mi się ugięły, bo pomyślałem, że pijemy coś tak strasznego. To odkłada się przecież w wątrobie i w nerkach. Mam żonę, dzieci, wnuki. Wszyscy piliśmy taką wodę – żali się W. Małańczuk.

Za 250 zł kupił nowe kowadło. Nie chciał inwestować w elektryczny bojler.

– Przy takiej wodzie to nie ma sensu. Ile on podziała? – pyta retorycznie.

Władysław poszedł ze skargą do gminy, ale usłyszał, że woda w Mirocinie jest dobra.

-Wstawiamy rosół, a na wierzchu czerwony osad. Tak nie może być, zwłaszcza, że za wodę płacimy jak w stolicy – tłumaczy.

Normalna rzecz

Zdjęcie przeciętego kowadła wysłaliśmy Sławomirowi Trojanowskiemu, prezesowi Uskomu. Nie zobaczył na nim niczego nietypowego.

– Nawet z krystalicznie czystej wody, podczas podgrzewania wytrącają się węglany i inne pochodne substancje. Jeśli czajnik nie byłby czyszczony przez kilka lat, też zarósłby kamieniem – wyjaśnia.

Zapewnia, że jakość wody w Mirocinie Górnym, Średnim i Dolnym jest dobra.

– Sanepid wymaga regularnych badań. Woda spełnia wszystkie parametry – gwarantuje S. Trojanowski. Przyznaje jednak, że sieć w tej części gminy jest przestarzała. Pochodzi z lat 60-tych.

– Trzeba się nią zająć, ale na razie naszym głównym zadaniem jest budowa sieci kanalizacyjnej i wodociągowej w aglomeracji Kożuchów – mówi prezes.

W tym roku Uskom planuje tylko jedną inwestycję w Mirocinach. Chce wymienić 500-metrowy odcinek rur łączący ujęcie wody ze stacją uzdatniania wody.

Zamontowane mają być także nowe elektroniczne wodomierze.

– Wodomierze podzielą los mojego kowadła. Daje im kilka miesięcy – prorokuje Władysław.

 

Napisz komentarz »