REKLAMA

Praca

Bezrobocie rekordowo niskie

Opublikowano 13 maja 2017, autor: Rafał Krzymiński

O posadę w Nowej Soli i sąsiednich gminach jest coraz łatwiej. Od 26 lat nie było tak dobrze.

Główny Urząd Statystyczny podał w tym tygodniu, że w całym kraju stopa bezrobocia wyniosła 7,7 proc. Tak dobrze, było w 1991 r.! Na lokalnym rynku pracy też systematycznie poprawiają się wskaźniki. W kwietniu w powiecie nowosolskim pracy szukało 3497 osoby, to o 291 mniej niż w marcu.

 – Wiosną tradycyjnie przybyło prac sezonowych w rolnictwie i budownictwie – wyjaśnia Katarzyna Podgórska, zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Nowej Soli.

– Zwiększyła się też liczba tzw. subsydiów płacowych, czyli pomocy finansowej przeznaczanej na rynek pracy np. robót publicznych, staży i dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej – wylicza.

Warto pomyśleć o własnej firmie, bo na start można dostać 19 tys. zł. Pośredniak może w ten sposób „obdarować” 75 osób, 30 do 30 roku życia i 45 powyżej trzydziestki. Do końca kwietnia z tej formy wsparcia skorzystały już 44 osoby. Jakie firmy zakładają? Popularne są gabinety fryzjerskie i kosmetyczne, małe sklepy i warsztaty samochodowe.

Dają kasę na firmę!

W środę (10.05) zaczął się kolejny nabór. Trzeba się pospieszyć, bo czas jest do 16 maja.

Jeżeli chodzi o staże warto przełamać stereotyp, że są tylko dla młodych. Zdarzają się nawet sześćdziesięcioletni stażyści.

Najmocniej bezrobocie obniżyło się w mieście Nowa Sól i gminie Kożuchów. Stabilna sytuacja jest w gminie Nowa Sól i Kożuchowie. Najważniejsze, że w żadnej gminie ludzi bez pracy nie przybyło.

Komu jest najtrudniej? To od lat się nie zmienia. Rynek pracy wciąż najbardziej wymagający jest dla osób powyżej 50 roku życia i o najniższych kwalifikacjach, np. po szkole podstawowej i bez konkretnego zawodu. Aż 1945 osoby nie mają zajęcia od minimum roku, a nawet kilku lat. Wśród tej grupy dominują kobiety (1245).

Bezrobocie jeszcze spadnie

– A może urzędy pracy już wkrótce przestaną być potrzebne? – zapytaliśmy prowokacyjnie K. Podgórską.

– To nam nie grozi – pada odpowiedź. – Rynek pracy jest jak sinusoida, po spadkach stopy bezrobocia, niestety przyjdą też i wzrosty. W 2018 r. urzędy pracy, dodatkowo otrzymają też pod opiekę cudzoziemców. Zresztą jak uczy doświadczenie, prywatni pośrednicy pracy są mniej skuteczni niż my – podkreśla. – Takie wnioski wyciągnęliśmy na podstawie pilotażowego programu sprzed kilku lat.

Wszystko wskazuje jednak na to, że w kolejnych miesiącach bezrobocie jeszcze spadnie i pobije kolejne rekordy

Gmina Ilość bezrobotnych
Bytom Odrzański 177
Kolsko 134
Kożuchów 908
wiejska Nowa Sól 325
Miasto Nowa Sól 1297
Nowe Miasteczko 243
Otyń 244
Siedlisko 169

Napisz komentarz »