REKLAMA

Aktualności, Polityka

Prezydenta trzeba wykorzystać

Opublikowano 27 maja 2017, autor: Rafał Krzymiński

Profesor Leszek Balcerowicz odwiedził Nową Sól na zaproszenie prezydenta Wadima Tyszkiewicza. Panowie wymienili uprzejmości, nawzajem się pochwalili.

Na spotkaniu z Leszkiem Balcerowiczem w sali widowiskowej Nowosolskiego Domu Kultury nie było tłumów (w środę, 24.05.). Przyszli przede wszystkim zwolennicy profesora, który promował swoją najnowszą książkę „Warto bić się o Polskę z PiS”.

– Można Balcerowicza lubić albo nie, ale zapisał się w historii Polski – mówił Wadim Tyszkiewicz, prezydent Nowej Soli. – O takich ludziach będziemy czytać w książkach i oglądać filmy. To postać wybitna. Panie profesorze, wielki szacun za to, co zrobił pan dla Polski. Cieszę się, że przyjechał pan do Nowej Soli.

– To słynne miasto, nie mogłem go pominąć – odwdzięczył się prezydentowi L. Balcerowicz.

Tyszkiewicz wystąpił w roli dziennikarza i zadał Balcerowiczowi kilkanaście pytań.

– Historia Nowej Soli jest trudniejsza niż innych miast. Dozamet pod koniec lat 90. zatrudniał 3 tysiące mężczyzn, Odra 3 tysiące kobiet. Wszyscy chcieliśmy kapitalizmu, ale zmiany wyjątkowo nas bolały. Czy można było inaczej? Dlaczego upadły Dozamet i Odra? – pytał Tyszkiewcz.

– Oczywiście, że można było inaczej, ale mielibyśmy zamrożony socjalizm – tłumaczył L. Balcerowicz.

–  Czy Nowa Sól idzie właściwą drogą? – dopytywał profesora W. Tyszkiewicz.

– Wyniki o tym świadczą, łącznie z wyborczymi – odpowiedział dyplomatycznie profesor. – Trzeba by wykorzystać pana prezydenta w szerszej skali, bo talentów politycznych jest mało, a problemów do zwalczania dużo.

Balcerowicz popisał się też poczuciem humoru.

– Wiek emerytalny powinien być podwyższony – przekonywał profesor. – Zwłaszcza dla kobiet, bo kobiety żyją dłużej niż mężczyźni. A dlaczego? Bo nie mają żon – dowcipkował.

Zapytany, czy byłby w stanie stanąć na czele rządu, powiedział, że trzeba stawiać na młodszych (Balcerowicz skończył 70 lat). Po chwili ze śmiechem oświadczył. – No dobrze, stawiajmy na młodych w każdym wieku.

 

Prof. Leszek Balcerowicz jest ekonomistą, profesorem Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, autorem reform gospodarczych w Polsce rozpoczętych po upadku komunizmu w Polsce w 1989 r. Był wicepremierem i ministrem finansów w pierwszym niekomunistycznym rządzie Tadeusza Mazowieckiego, w latach 2000-2007 prezesem Narodowego Banku Polskiego. Doktor honoris causa ponad 20 uczelni krajowych i zagranicznych.
Napisz komentarz »