REKLAMA

Samorząd

Czy radni złamali prawo?

Opublikowano 10 czerwca 2017, autor: Rafał Krzymiński

Wojewoda lubuski Władysław Dajczak twierdzi, że nowosolscy radni złamali przepisy przyjmując uchwałę w obronie prawa samorządowego.

Podobne uchwały podjęli radni 35 lubuskich samorządów. Zaprotestowali w ten sposób przeciwko planom rządzącego PiS, które zapowiedziało wprowadzanie dwukadencyjności w wyborach prezydentów miast, wójtów i burmistrzów i to działającej wstecz. Gdyby proponowane zmiany weszły w życie Wadim Tyszkiewicz w 2018 r. musiałby pożegnać się ze stanowiskiem.

Pismo od wojewody na ostatniej sesji przedstawił przewodniczący rady miejskiej Piotr Szyszko, który nie krył zaskoczenia. Jego zdaniem prawa nie złamano.

– Pismo od pana wojewody wylądowało w szufladzie, nie zamierzamy się do niego odnosić – komentuje prezydent Wadim Tyszkiewicz. – Wciąż będziemy bronić samorządności.

Co nie spodobało się wojewodzie? Lubuski Urząd Wojewódzki wystosował pismo, w którym czytamy m.in. „Z analizy przepisów wynika, że gmina może samodzielnie podejmować działania, jednak samodzielność ta ograniczona została do spraw związanych z lokalnymi potrzebami wspólnot. Poza zakresem właściwości rady gminy znajdują się natomiast sprawy ogólnokrajowe(…)

Innymi słowy, wojewoda lubuski uznał, że samorząd, nie powinien wtrącać się do wielkiej polityki, a swoją uwagę skierować na lokalną społeczność.

Wojewoda stwierdził też, że ani w ustawie o samorządzie gminnym, ani w innym akcie prawa nie ma zapisu, który upoważniałby radę gminy do zajmowania stanowiska odnośnie stanowienia prawa i procedury ustawodawczej.

Radny Daniel Roguski (Platforma Obywatelska) zwraca uwagę, że zarzuca się samorządom, że angażują się w działania polityczne, tymczasem to tzw. wielka polityka wtrąca się w samorząd – Władza pokazuje, że Wielki Brat czuwa, grozi paluszkiem i mówi – uważajcie, bo mamy was na oku – przekonuje. – Wojewoda lubuski właściwie nie uchylił naszej uchwały, tylko zasugerował, że nie mamy prawa wypowiadać się na temat ustaw rządowych i oceniać porządku prawnego, który tworzy partia rządząca.

Napisz komentarz »