REKLAMA

Sport

Mistrz świata z Borowa Wielkiego

Opublikowano 04 listopada 2017, autor: PS

Wojtek Zwolski z Borowa Wielkiego wywalczył złoty medal Zunifikowanych Mistrzostw Świata w sportach walki. Zawody rozegrano we Włoszech.

– Wojtek ma dwa oblicza. Ten, którego znamy z domu jest spokojny i wszystko robi na czas. Na treningach i zawodach wstępuje w niego niesamowita energia. Nie można go pokonać – mówi Joanna Zwolska, mama fightera.

Swoje drugie oblicze Wojtek pokazał pod koniec października we Włoszech. W miejscowości Carrara odbyły się Mistrzostwa Świata w Kickboxingu. Wojtek stoczył pięć walk.

– Najciężej było w muay thai. Dostałem mocne kopnięcie od Irańczyka i trochę mnie zamroczyło, ale zaraz doszedłem do siebie. Takie sytuacje tylko mnie napędzają – mówi. Dotrwał do końca walki, ale przegrał ją na punkty. Najlepiej poszło mu w UFR. – To dyscyplina, w której walczy się w trzech rundach. W pierwszej jest boks, w drugiej dochodzą kopnięcia, a trzecia toczy się na zasadach K1 – wyjaśnia Wojtek. W finale zmierzył się z Włochem. – Nie było łatwo, ale udało się zdobyć złoto – mówi skromny 15-latek.

– Jak zadzwonił do domu był tak podekscytowany, że nie dał mi do słowa dojść – wspomina mama Joanna.

 

Ahmed z charakterem do walki

 

To największe osiągnięcie w karierze Wojtka. – Mam już na koncie mistrzostwo Polski i inne medale, ale międzynarodowego sukcesu jeszcze nie odniosłem – podkreśla.

Trenuje dopiero od dwóch lat. Wcześniej grał w piłkę nożną w Nowym Miasteczku. Na trening do nowosolskiego klubu Kick Boxing Fighter zaciągnął go kolega.

– Ciężko było na początku, ale nie zrezygnowałem – wspomina. Trenuje pod okiem Adama Rydzaka.

– Ma talent i charakter do walki. Na początku był cichy i zamknięty w sobie, ale to chyba przypadłość chłopaków z małych miejscowości. Teraz się otworzył. Daliśmy mu nawet ksywkę Ahmed, przez te jego ciemne włosy – mówi A. Rydzak.

Mama Wojtka chwali podejście trenera.

– Ustalił zdrowe zasady. Szkoła i dobre stopnie są na pierwszym miejscu. Żadnych używek. Dyscyplina. Cieszyliśmy się z mężem, że syn znalazł pasję, bo w Borowie nie ma żadnych zajęć pozalekcyjnych. Wiemy też, że w klubie też jest pod kontrolą – mówi Joanna.

– Chłopaki wiedzą, że dostaną wycisk, jak będą z nimi problemy – dodaje A. Rydzak.

 

Mama nie usiedziałaby na walce

 

Joanna tylko raz widziała syna w akcji. – Pokazał mi filmik z walki o mistrzostwo Polski. Pierwsza myśl, była taka, że dobrze walczy. Druga? Dobrze, że mnie tam nie było, bo nie usiedziałabym na miejscu – mówi.

Wojtek słysząc to uśmiecha się tylko: – Mama zawsze przed wyjazdem na zawody mówi, że nieważny wynik. Ważne, żebym wrócił cały. Ale chyba w głębi duszy wie, że dam sobie radę.

Po kim ma zacięcie sportowe? – Chyba po tacie. Podobno bił się w szkole – żartuje Wojtek. W rodzinie jest jednak jeszcze inny sportowiec. To Edward Zwolski, pisaliśmy o nim w artykule „Miotacz z Nowego Miasteczka”. 61-latek startuje w mistrzostwach weteranów. Jego dyscypliny to kula, młot, ciężarek, dysk, oszczep. Z każdych zawodów wraca z medalami, a często rywalizuje z byłymi zawodowcami.

Wojtek też chciałby być kiedyś zawodowcem. Podziwia Joannę Jędrzejczak. – Daleko doszła. Jest mistrzynią. Też chciałbym powalczyć w UFC – kończy.

 

Ramka

 

W dniach 24-29 października w Carrara (Włochy) odbyły się Zunifikowane Mistrzostwa Świata. Są to jedne z największych amatorskich zawodów sportów walki na świecie. Uczestniczyło w nich ponad 4 tys. zawodników z 87 krajów. Walki odbywały się na 30 matach, trzech ringach i w oktagonie. Nowosolski klub Kick Boxing Fighter reprezentowało 7 zawodników, którzy wchodzą w skład kadry Polski PFKB.

Medale zdobyli:

Bartek Hassa – złoto w UFR full contact -65 kg, złoto w UFR light contact – 65 kg, brąz K1 – 63,5 kg, srebro low kick – 63,5 kg.

Kamil Poniedziałek – srebro K1 – 60 kg, srebro low kick – 60 kg, srebro UFR full contackt – 60 kg, srebro UFR light contact – 60 kg.

Wojtek Zwolski – złoto UFR light contact – 65kg junior, złoto K1 – 63,5kg junior

Konrad Sokołowski – srebro UFR full contact – 60kg junior

Patryk Oberda – srebro UFR light contact – 42kg, brąz low kick – 42kg, brąz K1 light – 42kg

Igor Zawadzki – srebro UFR light contact – 55kg junior

Fabian Sciepura- złoto kick light – 40kg dzieci, srebro K1 – 40kg dzieci, brąz UFR light contact – 40kg dzieci

Adam Rydzak – złoto UFR full contact + 90kg veteran.

Napisz komentarz »