REKLAMA

Wasze sprawy

Będą walczyć z handlarzami!

Opublikowano 10 listopada 2017, autor: Rafał Krzymiński

Kierowcy osobówek zrobili sobie giełdę samochodową przy ul. 1 Maja – zaalarmował nas Czytelnik. – Teraz brakuje tam miejsc do parkowania.

Henryk Kochajewski dużo jeździ po Nowej Soli. Często parkuje przy ul. 1 Maja, bo ma tam do załatwienia sprawy w banku i spółdzielni mieszkaniowej. I prawie za każdym razem zastanawia się, gdzie postawić auto.

– Przy ulicy, w sąsiedztwie marketu Intermarche, powstała nieformalna giełda samochodowa – denerwuje się. – Od wielu miesięcy stoją tu osobówki z karteczkami: „SPRZEDAM”. Zainteresowałem tym tematem straż miejską i urząd miasta. Padły już nawet deklaracje, że problem zostanie rozwiązany, ale póki co nic w tej kwestii się nie dzieje – przekonuje. – Nie może być tak, żeby nowosolanie musieli się martwić o parking na jednej z głównych ulic.

 Nowy znak, potem blokady

Auta na sprzedaż faktycznie stoją przy 1 Maja. Trzeba jednak zaznaczyć, że nikt nie łamie przepisów. Volkswagen polo z 2006 r, czerwony fiat punto i czarny volkswagena golf zaparkowane są prawidłowo.

–  Po sygnałach od mieszkańców ustawiliśmy już znak zakazu parkowania dłużej niż 20 minut, na odcinku jezdni od ul. Siemiradzkiego do 1 Maja – tłumaczy Wadim Tyszkiewicz. – Niestety „Polak potrafi” i giełda przeniosła się kawałek dalej. To bezczelność, której nie będziemy tolerować – zapewnia prezydent. – Teraz ustawimy podobny znak na odcinku od Matejki do 1 Maja – deklaruje W. Tyszkiewicz.

Jeżeli handlarze złamią przepisy, straż miejska nałoży na koła samochodów blokady. Być może pojazdy zostaną wywiezione. – Kierowcy słono zapłacą za łamanie prawa – podkreśla prezydent.

 

  RAMKA

Blokada kół (przednie koło od strony kierowcy) najczęściej jest stosowana, jeśli kierowca zaparkuje w niedozwolonym miejscu tzn. nie zastosuje się do znaków zakazu postoju, zatrzymywania się lub pozostawieniu auta na miejscu przeznaczonym dla niepełnosprawnych o obniżonej sprawności ruchowej. (art. 130 a pkt 8 prawa o ruchu drogowym).

W myśl przepisów prawo do zakładania blokady na koła ma tylko policja lub straż miejska (art. 130a ust. 9 kodeksu drogowego). Na zamku drzwi kierowcy i za wycieraczką pojazdu pojawia się informacja o tym, kto założył blokadę, jej numer ewidencyjny, adres, pod który należy się zgłosić, aby zdjąć blokadę i numer telefonu. To uszczerbek dla portfela. Kierowcy musi liczyć się z mandatem w wysokości od 100 do 500 zł. Można odmówić przyjęcia mandatu i żądać usunięcia blokady, ale w takim przypadku sprawia trafia do sądu.

Napisz komentarz »