REKLAMA

Samorząd

Trzecie dziecko? Jeszcze grubsze!

Opublikowano 25 listopada 2017, autor: PS

Wiemy już, co planuje w przyszłym roku wójt Izabela Bojko. Gminę czekają remonty dróg i parków. Pojawi się też kredyt na 6 milionów.

Wójt każdy budżet nazywa swoim dzieckiem. Każde kolejne jest grubsze.

W 2017 dochody szacowała na 29,8 mln zł. W 2018 sięgną 35,4 mln zł. Podobnie wzrosną wydatki – z 34,6 mln zł do 37,3 mln zł. Po budżecie widać, że zbliżają się wybory, bo na inwestycje wójt chce wydać 15 mln zł. Na część prac, deficyt i spłatę wcześniejszych zobowiązań (2 mln zł) gmina weźmie 6 milionów kredytu.

1,5 mln zł ma pójść na stację uzdatniania wody i dokumentację budowy sieci wodociągowej w Lipinach. 200 tys. zł na sieć wodnokanalizacyjną w Ciepielowie.

2,3 mln zł ma kosztować przebudowa drogi w Lelechowie (gmina dostała dofinansowania w ramach schetynówki). Łącznie na drogi gmina planuje wydać ponad 3,5 mln zł. Na remont załapią się m.in. Lipiny, Chełmek, Ciepielów, Przyborów (ul. Łąkowa), Kiełcz (ul. Lipowa i Wąska), oraz Rudno (ul. Ogrodowa).

500 tys. zł zaplanowano na wykup gruntów pod strefę gospodarczą. W budżecie jest też rozbudowa szkół w Lubieszowie i Przyborowie za 3,8 mln zł, ale gmina musi dołożyć do tej inwestycji tylko 1,7 mln zł. Resztę daje marszałek. W projekcie znalazło się też 490 tys. zł na wyposażenie nowych sal w szkołach, a także 54,5 tys. zł na przebudowę pomieszczenia przeznaczonego na gabinet dentystyczny. Gmina chce taki otworzyć w szkole w Przyborowie.

W przyszłym roku ruszy też modernizacja parków. Przypomnijmy, marszałek sypnęła kasą Na parki w Lubięcinie, Lubieszowie, Nowym Żabnie oraz cypel w Jodłowie dała blisko 4 mln zł. Gmina musi dołożyć do tego projektu ponad 650 tys. zł.

57 tys. zł ma iść na remont świetlicy w Lubieszowie, a 70 tys. zł na dzwonnicę w Stanach. 400 tys. zł zaplanowano zaś na boisko w Lipinach.

Kwotę długu na koniec 2018 oszacowano na 13,7 mln zł, co będzie stanowiło 38,7 proc. budżetu.

Radni nad budżetem mają debatować pod koniec miesiąca. Ostateczny jego kształt poznamy prawdopodobnie dopiero na grudniowej sesji.

Napisz komentarz »