REKLAMA
baner_citroen_970x250_C3_18-09-2017

Kultura, Oświata

Hurrrraaa! Wywalczyli książki!

Opublikowano 23 grudnia 2017, autor: Michał Szczęch

Bibliotekarka Krystyna Pogorzelska i czytelnicy z wiejskiej gminy Nowa Sól wywalczyli dla swoich bibliotek 50 książek! Wystartowali w konkursie. By zdobyć nagrodę, oddali prawie osiem tysięcy głosów na Facebooku!

Krystyna Pogorzelska, dyrektor biblioteki gminnej w Przyborowie, przez miesiąc mobilizowała czytelników nie tylko z Przyborowa, ale też z Kiełcza, Lubieszowa, Lipin, Lubięcina, Wrociszowa, bo tam działają biblioteczne filie.

– Głosowały głównie dzieci, co cieszy mnie najbardziej ? podkreśla K. Pogorzelska. – Ja mobilizowałam dzieci. Dzieci mobilizowały swoje rodziny. W ten sposób w miesiąc zdobyliśmy prawie osiem tysięcy głosów!

Owszem, były momenty zwątpienia. – W pewnym momencie zaczęliśmy spadać w rankingu, stresowałam się jak nigdy ? opowiada K. Pogorzelska. – Codziennie śledziłam ranking. Martwiłam się. Mobilizowałam czytelników. Dacie radę ? zachęcałam. I się udało!

Z blisko ośmioma tysiącami głosów Przyborów znalazł się na 108 miejscu listy rankingowej. Na książki załapało się 120 bibliotek z całego kraju. A w akcji „Kinder mleczna kanapka” wystartowało ich ponad tysiąc.

Wywalczone książki to literatura dla dzieci i młodzieży. Warte są 1250 złotych. Zasilą główną bibliotekę w Przyborowie i jej filie.

– Musimy jakoś sobie radzić, by poszerzać księgozbiór, a to jest jedna z możliwości ? przyznaje K. Pogorzelska. Kolejna zaleta płynąca z akcji? – Jest może nawet ważniejsza niż nagroda – odpowiada K. Pogorzelska. – To promocja czytelnictwa, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży.

By przyciągnąć dzieci do książek, K. Pogorzelska organizuje też własne konkursy. 4 grudnia ruszył „Super Czytelnik”. Dzieci dostaną specjalne dzienniczki. Będą zbierać pieczątki za wypożyczane książki. Kto do maja zbierze komplet pieczątek, ten dostanie książkę w nagrodę na uroczystym apelu kończącym rok szkolny (szczegóły w bibliotece).

To już druga edycja konkursu czytelniczego. W ubiegłym roku na listę Super Czytelników trafili: Olga Bukowiec, Kacper Janecki, Monika Kacianowska, Jan Kiernożycki, Adrian Kik, Nicola Kozielska, Hubert Kroczak, Michał Medyński, Weronika Mukułowska, Nadia Przybylska, Filip Pietrzak, Wojciech Prymakowski, Dawid Stochniał, Aleksandra Styrnik i Aleksandra Złotkowska.

Napisz komentarz »