REKLAMA
baner_citroen_970x250_C3_18-09-2017

Wasze sprawy

Sprzęt do ukrytych pożarów

Opublikowano 30 grudnia 2017, autor: PS

Strażacy z Nowego Miasteczka kupili kamerę termowizyjną. Teraz zbierają na detektor do wykrywania czadu. Marzy im się też defibrylator.

– W niektórych jednostkach kamery termowizyjne to standard. Mają takie w Kożuchowie, Bytomiu Odrzańskim, Nowej Soli. Nie mogliśmy zostać w tyle – mówi Ludwik Zaguła, komendant OSP w Nowym Miasteczku. Sprzęt poszedł w ruch już cztery razy. Na razie głównie przy pożarach sadzy.

– Kamera pokazuje to, czy komin już się schłodził, czy nie ma ukrytych pożarów pod podłogą lub przy belkach stropowych – tłumaczy L. Zaguła.

Można ją wykorzystać także w innych działaniach.

– Taka maszyna zastępuje dziesięciu strażaków, bo widzi ciepłotę ciała z odległości 150 metrów. Jak jest wyciek podczas wypadku, można ją nakierować na cysternę i widzimy, czy jest w niej jeszcze paliwo – opowiada L. Zaguła. Urządzenie pokazuje temperaturę od -20 do + 150 st. C, ale można ją tak ustawić, że pokaże nawet + 500 st. C. Ciężko ją zniszczyć. Może spaść z dwóch metrów na beton, albo wpaść do wody i dalej będzie działać. Strażacy mogą zabierać ją do pomieszczeń, gdzie jest nawet 260 st. C.

– Mała rzecz, ale bardzo pomocna i dziękujemy wszystkim, którzy pomogli w jej zakupie – mówi L. Zaguła. Kamera kosztowała 7 tys. 200 zł. Strażacy zbierali na nią kilka miesięcy. Pieniądze pochodzą z datków mieszkańców, ale także od sponsorów. 1 tys. zł dał kożuchowski Bank Spółdzielczy. Teraz strażacy zbierają na detektor. – Potrafi wykryć obecność wszystkich niebezpiecznych gazów w pomieszczeniu – mówią. Na ten zakup potrzeba 3 tys. zł. Przydałby się też defibrylator.

– Co roku przodujemy w powiecie, jeżeli chodzi o wyjazdy do wypadków. Często jesteśmy pierwsi na miejscu. Liczą się sekundy, bo możemy uratować czyjeś życie. Takie urządzenie jest bezcenne – tłumaczy L. Zaguła.

Każdy, kto chciałby wspomóc OSP Nowe Miasteczko może przyjść do remizy. W zamian za datki, strażacy oferują kalendarz strażacki na 2018 rok.

Napisz komentarz »