REKLAMA

Wasze sprawy

Takich nam potrzeba

Opublikowano 30 grudnia 2017, autor: PS

W przyszłym roku gminę Nowa Sól będą porządkować więźniowie. Wójt bierze ich z pocałowaniem w rękę. W końcu to darmowa siła robocza.

Sześciu więźniów przepracowało w gminie cały mijający rok.

– Robili wszystko. Sadzili rośliny, sprzątali chodniki, cmentarze, drogi, przycinali gałęzie. Nawet urząd mamy wyremontowany dzięki nim  – mówi Izabela Bojko, wójt gminy Nowa Sól. W zamian gmina kupowała im bułki słodkie i kawę.

– Takich ludków chciałbym mieć pod swoimi skrzydłami jak najwięcej.  Gmina w swojej rozciągłości ma przecież 62 kilometry i 23 wioski – mówiła.

W piątek (29.12.) gmina podpisała nową umowę z nowosolskim aresztem śledczym. Do pracy znów ruszy sześciu skazańców. Wójt ma już dla nich listę zadań.

– Skwerów do pielęgnacji będzie jeszcze więcej. Czeka ich malowanie przystanków, remizy i szkoły, a poza tym cięcie traw na cmentarzu, czy sprzątanie piachu z ulic – wymienia.

Podpułkownik Dariusz Rączkowski, dyrektor aresztu, mówi, że chętnych do pracy nie brakuje.

– Doceniają to, że można na kilka godzin wyjść z celi na zewnątrz i mieć większą przestrzeń życiową. Ale żeby skorzystać z tej oferty skazany musi zdobyć zaufanie nasze i kuratora – tłumaczył. Ich pracy nie nadzoruje żadne funkcjonariusz, a mimo to nikt nie ucieka.

– Wszyscy, którzy wyszli, wrócili. Oby tak dalej – chwalił.

Oprócz gminy Nowa Sól skazani pracują także w gminie Otyń. O podobną pomoc ubiega się także miasto Nowa Sól i gmina Nowe Miasteczko.

Napisz komentarz »