Gospodarka

Budujemy nowy blok!

Opublikowano 14 stycznia 2018, autor: FP

Na Zatorzu ruszyła budowa kolejnego budynku mieszkalnego. Blok stanie w miejscu, które miało być zagospodarowane jeszcze w czasach PRL

Budowa nowego bloku na rogu ulic 1 Maja i Fredry miała ruszyć w lutym, ale mieszkańcy Zatorza już w tym tygodniu mogli zobaczyć ogrodzony plac i pierwszy sprzęt ryjący w ziemi. Tak naprawdę plac, na którym jeszcze niedawno mieścił się płatny parking miał być zagospodarowany jeszcze w latach 80., gdy budowano osiedle XXX-lecia, ale tak się nie stało. Pamiątką po pawilonie, który nigdy nie powstał jest numeracja bloków ? do dziś brakuje „jedynki”. Ale to się niedługo zmieni.

Pani Ewa Skonieczna jest mieszkanką osiedla „od początku”, jak sama przyznaje. – Oczywiście, że się cieszę, że coś konkretnego w końcu na tym placu powstanie ? mówi. – Ostatnio jechaliśmy z mężem, patrzymy a tu już teren ogrodzony, wykopy pierwsze… O tym, że tu powstanie blok z jakimiś sklepikami to już mówiono nam dawno temu, na zebraniach spółdzielni. Parking to tu słabo wyglądał, a po co plac ma pustką świecić? Dobrze, że coś tu powstanie ? komentuje mieszkanka.

Z kolei pan Tadeusz Zdunek na nowosolskie Zatorze przeprowadził się pięć lat temu. Wcześniej mieszkał w Bytomiu Odrzańskim. – Na dole mają być sklepy a wyżej mieszkania. Tak słyszałem. A jak będzie, to nie wiem ? śmieje się. – Ja znam tę firmę, dobra jest. Słyszałem, że w lutym ma być już wiosna!

Koniec budowy w 2019

Inwestorem jest Arkadia Park, nowosolski deweloper, który ma na koncie m.in. osiedla Arkadia właśnie czy powstające w centrum osiedle Paderewskiego. Zaplanowany na ul. Fredry blok nie będzie wysoki ? projekt zakłada tylko cztery kondygnacje, ale windy mimo wszystko nie zabraknie. W sumie znajdzie się tam 75 mieszkań, od jednopokojowych po czteropokojowe. Najmniejsze będą mieć nieco ponad 32 m kw., największe ponad 70 m kw.

Cała inwestycja będzie się składała z dwóch etapów. Planowane zakończenie pierwszego to wiosna 2019, z kolei drugiego to koniec 2019 roku.

– Ruszyliśmy trochę wcześniej z budową korzystając z łagodnej zimy, ale terminy zakończenia póki co wciąż są te same. No, może uda się oddać pierwszy etap nieco szybciej ? wyjaśnia Dominik Wilgosz, szef Arkadii. Deweloper deklaruje, że budowa nie będzie uciążliwa dla okolicznych mieszkańców.

Biura ekipy budowlanej ulokowane będą w starym pawilonie od strony ul. Fredry. Po zakończeniu inwestycji budynek będzie wyburzony.

Gdzie była bursa?

Jako ciekawostkę warto dodać, że gdzieś na terenach dzisiejszego blokowiska, we czasach PRL stały budynki wykorzystywane jako bursa „Odlewniaka”. Do dziś zachowało się chyba tylko jedno zdjęcie, gdzie widać charakterystyczne, ceglane budynki. A wystające z ziemi resztki do dziś można zobaczyć w okolicy blaszanych pawilonów czy właśnie na terenie świeżo rozpoczętej budowy. – Nie mieliśmy żadnych problemów, żeby to wykopać. Ale to w zasadzie chyba nie są nawet fundamenty, mi to wygląda na pozostałości po budowniczych osiedla ? mówi D. Wilgosz.

Napisz komentarz »