Samorząd

Szaleni radni z Kożuchowa

Opublikowano 27 stycznia 2018, autor: PS

Aż 232 interpelacje i wnioski złożyli w ub. roku radni z Kożuchowa. – Szaleni! Wiele z tych spraw można było załatwić na telefon – komentuje burmistrz Paweł Jagasek.

W ub. roku w Kożuchowie odbyło się 15 sesji (w tym 3 nadzwyczajne). Radnym, który zanotował najwięcej nieobecności jest Tomasz Jakóbczak. Nie było go na trzech sesjach i dwóch komisjach.

– Pracuję. Często wyjeżdżam w delegacje za granicę. Jak mam zarezerwowany hotel, czy samochód, to nie mogę zmienić planów, żeby przyjechać na sesję nadzwyczajną. Zwłaszcza kiedy dowiaduję się o niej trzy dni przed obradami. Mam zresztą wrażenie, że niektóre sesje nadzwyczajne są zwoływane po to, żeby przyszło mniej radnych i można było przepchnąć uchwały – mówi radny.

Cztery nieobecności ma Andrzej Marek. Trzy razy nie było go na sesji i raz na komisji. Radny jest kominiarzem i tłumaczy, że ma dużo pracy. Na dwóch sesjach i jednej komisji nie było Tomasza Walczaka, wszystko jednak usprawiedliwił. Jako strażak z OSP brał wtedy udział w akcjach ratunkowych. Dwie sesje opuściła Dorota Grzelak. Podobnie Barbara Brzezińska.

– To były sesje nadzwyczajne i miałam już plany. Raz byłam chyba na nartach. Ale od początku kadencji jestem na każdej planowanej sesji i komisji – tłumaczy B. Brzezińska. Jedną sesję i komisję opuścił też Piotr Skwierczyński. – Zmieniłem pracę i mam sporo szkoleń – tłumaczy. Jedną nieobecność na komisji ma Jacek Niezgodzki. Pozostali radni mieli 100 proc. frekwencji.

Pytają jak szaleni

W ub roku burmistrz otrzymał 232 interpelacje i wnioski. Rekordzistą jest Marcin Jelinek, który złożył 65 pism (w tym 20 wniosków podczas dyżurów).

– Pisałem, żeby gmina robiła nasadzenia drzew skoro je wycina. Poruszałem problem odszkodowań po Ksawerym. Interweniowałem w sprawie dróg, naszej strefy, ronda, stawek za wywóz nieczystości, czy siłowni w Książu – wymienia. – Niestety, nie wszystko udaje mi się załatwić z urzędnikami w kuluarach, więc piszę – tłumaczy.

Drugi na liście jest T. Jakóbczak, który złożył 32 interpelacje.

– Same konkrety. Np. kanał, w którym śmierdzi. Interpelacje trochę pomogły, bo firma się pilnuje. Wiele razy pytałem też o strefę – opowiada radny.

Barbara Brzezińska złożyła 19 pism. – Lepiej oceniać radnych po skuteczności, a nie ilości interpelacji. U mnie ze skutecznością nie było źle. Osiedle pokoszarowe zmieniło się nie do poznania. Większość spraw z którymi zwracali się do mnie mieszkańcy udało mi się załatwić, nawet jeśli były to tak małe rzeczy, jak lustro przy ul. Rataja – wspomina radna.

Tylko jeden radny nie złożył żadnej interpelacji. To Piotr Skwierczyński. – Problemy załatwiam innymi drogami. Po co mam pisać, skoro mogę bezpośrednio porozmawiać z kierownikami – tłumaczy. Burmistrz nie jest zadowolony z takiej aktywności radnych. – 232 interpelacje? Radni są szaleni! W tym czasie urzędnicy mogli załatwić wiele spraw. Większość wniosków można spokojnie załatwić na telefon – komentuje.

 

Podsumowanie pracy rady za 2017 rok:

Ilość sesji: 15 (w tym 3 nadzwyczajne)

Ilość podjętych uchwał: 104

Ilość wniosków i interpelacji: 232

Odpowiedzi na wnioski udzielone po terminie: 34

Ilość dyżurów radnych w biurze rady: 34

 

Radni:

Barbara Brzezińska – 2 nieobecności, 19 interpelacji

Ireneusz Drzewiecki – 0 nieobecności, 22 interpelacje (w tym 10 wniosków złożonych podczas dyżurów)

Dorota Grzelak – 2 nieobecności, 3 interpelacje

Tomasz Jakóbczak – 5 nieobecności, 32 interpelacje

Marcin Jelinek – 0 nieobecności, 65 interpelacji (w tym 20 wniosków złożonych podczas dyżurów)

Andrzej Marek – 4 nieobecności, 9 interpelacji

Jacek Niezgodzki – 1 nieobecność, 3 interpelacje

Andrzej Nowocień – 0 nieobecności, 6 interpelacji

Halina Perdian – 0 nieobecności, 9 interpelacji

Adrian Pikulski – 0 nieobecności, 14 interpelacji

Piotr Skwierczyński – 2 nieobecności, 0 interpelacji

Zdzisław Szukiełowicz – 0 nieobecności, 13 interpelacji

Grzegorz Wajman – 0 nieobecności, 2 interpelacje

Tomasz Walczak – 3 nieobecności, 12 interpelacji

Henryk Zieliński – 0 nieobecności, 20 interpelacji (w tym 12 wniosków złożonych podczas dyżurów)

Napisz komentarz »