Gospodarka

Kanalizacja wchodzi do wsi

Opublikowano 24 lutego 2018, autor: Michał Szczęch

Gmina Kolsko w ubiegłym roku ruszyła z jedną z większych inwestycji od lat, czyli z budową kanalizacji dla dwóch wsi ? Konotopu i Jesionki. Inwestycja opiewa na kwotę ponad 4 mln zł brutto.

Obecnie kończy się pierwszy etap budowy w Konotopie. Termin wyznaczono na koniec marca. Dzięki inwestycji, ścieki mieszkańców Konotopu trafią do oczyszczalni w Kolsku.

Gdyby inwestycję opisać w liczbach, to kosztowała 2 mln zł, zaś na sieć składa się ponad 5,7 km rurociągu tłocznego i 1,7 km grawitacyjnego. Zaplanowano 24 przyłącza.

A co z resztą rodzin? Owszem, gmina ma w planach kolejne etapy inwestycji, te jednak odbędą się w kolejnych latach. Kiedy? – Wszystko zależy od pieniędzy w budżecie ? odpowiada wójt Henryk Matysik.

Pierwszy etap w Jesionce ma trwać nieco dłużej, bo do sierpnia. Ścieki mieszkańców Jesionki trafią do oczyszczalni Rudno w gminie Wolsztyn.

Koszta w Jesionce opiewają na 2,2 mln zł. Powstaną 3,5 km rurociągu tłocznego i 0,5 km grawitacyjnego. Zaplanowano przyłącza dla ośrodka Tanzanit i działek zlokalizowanych w pobliżu jeziora.

Wstępne koszta dla Jesionki szacowano na początku na 3,2 mln zł. – Raz jeszcze przeanalizowaliśmy projekty. Dzięki wprowadzeniu zmian, udało się zaoszczędzić blisko milion – podkreśla wójt Matysik.

Napisz komentarz »