Ludzie, wydarzenia

Nazwa ocalona

Opublikowano 24 lutego 2018, autor: PS

Dobra wiadomość dla mieszkańców Nowego Miasteczka. Nie muszą wymieniać dokumentów. Ul. 22 Lipca zostaje.

W październiku rada miejska podjęła uchwałę zmieniającą nazwę ul. 22 Lipca na… 22 Lipca. Brzmi kuriozalnie, ale nie było innego wyjścia. Mieszkańcy, że data kojarzy im się ze świętem kościelnym, z odpustem św. Magdaleny, a nie z komuną. Takie uzasadnienie wpisano więc do uchwały, w nadziei, że wojewoda jej nie uchyli. Udało się.

– Zgodnie z procedurą wojewoda ma 30 dni na weryfikację uchwały pod kątem jej zgodności z prawem oraz na wszczęcie postępowania nadzorczego w sytuacji, kiedy jest niezgodna z prawem. Postępowanie nie zostało wszczęte, więc nasza argumentacja została przyjęta bez uwag i uchwała obowiązuje. Nazwa pozostała bez zmian – tłumaczy Danuta Wojtasik, burmistrz Nowego Miasteczka.

Maria i Eugeniusz Tatarynowiczowie nie kryją zadowolenia. – Zależało nam na tym, żeby nazwa została – mówi Maria. – Tu poznałam męża. Pod tym adresem zamieszkaliśmy. Tę ulicę mamy w akcie małżeńskim, aktach chrztu dzieci, na ich dyplomach, w dowodach, paszportach, we wszystkich dokumentach. Jak obchodziliśmy 50-lecie małżeństwa, prezydent Duda też przysłał nam list gratulacyjny na 22 Lipca – tłumaczy.

Gdy gmina ogłosiła konsultacje w sprawie zmiany nazwy, Tatarynowiczowie zmobilizowali sąsiadów. Okazało się, że nikt tego nie chce. W gminnej ankiecie w okienku „propozycje nowej nazwy” większość wpisywała obecną. Przy ul. 22 Lipca w Nowym Miasteczku mieszka ok. 800 osób.

Napisz komentarz »