REKLAMA

Samorząd

Podwyżka dla strażaków

Opublikowano 03 marca 2018, autor: PS

Ochotnicy z gminy Kożuchów dostaną 15 zł za godzinę akcji.

Podwyżkę ustalono na środowej (28.02.) sesji. Dotychczas strażacy otrzymywali 13 zł za godzinę. Paweł Jagasek dał im 2 zł podwyżki.

– Burmistrz zadeklarował nam, że co roku będzie podnosił stawkę o złotówkę. W tamtym roku nie było podwyżki, więc w tym podnosimy od razu o 2 zł – powiedział Tomasz Walczak, radny i strażak OSP Kożuchów. Ostatnią podwyżkę ochotnicy dostali w maju 2016 roku. Wtedy stawka skoczyła z 12 do 13 zł.

– Też jestem strażakiem, ale nie robię tego dla pieniędzy. Robię to dla pasji i spełnienia. Mam nadzieję, że ta uchwała nie zwiększy ilości wyjazdów – powiedział Adrian Pikulski, radny, sołtys i strażak z Mirocina Średniego.

– Nikt w OSP nie jest dla pieniędzy. Niektórzy odkładają ekwiwalent za akcję i dokupują wyposażenie dla siebie. Nie muszą czerpać wtedy z budżetu domowego. Poza tym niektóre OSP w powiecie mają 16 czy 17 zł. My jesteśmy gminą, która ma najniższą stawkę – tłumaczył T. Walczak.

Sprawdziliśmy. Dotychczas Kożuchów był w ogonie, ale po środowej sesji dogonił resztę. W gminie Bytom Odrzański ochotnicy dostają 14 zł, w Otyniu i Kolsku 15 zł, a w Nowym Miasteczku 16 zł. Strażacy z Nowego Miasteczka otrzymują też 2 zł za każda godzinę, gdy są na szkoleniu.

Radni pytali burmistrza, jakie to będzie obciążenie dla budżetu.

– Trudno to wyliczyć, bo to zależy od ilości wyjazdów. W ub. roku było ich mniej, bo nie mieliśmy aż tylu pożarów traw. W tym roku strażacy wyjeżdżali już kilka razy. Pieniądze są zabezpieczone – powiedział.

Napisz komentarz »