Kultura, Oświata

Trzynasty „Baczyniak”

Opublikowano 10 marca 2018, autor: FP

Mury Liceum Ogólnokształcącego w Nowej Soli jak co roku wypełniły się poezją patrona szkoły, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Wszystko w ramach 13. edycji Konkursu Poetyckiego „Baczyniak”.

– Konkurs przed laty wymyśliła pani Weronika Michajłowska. On miał różne formy ? wspomina Justyna Bojanowska, polonistka z LO. – Na początku to była recytacja i test wiedzy o Baczyńskim. Później ja to przejęłam, a sam konkurs ciągle się zmieniał. Raz jest ogólnopolski, czasami międzynarodowy, jak przyjadą goście z Ukrainy z Niemiec. W tym roku niestety dziewczynki z Ukrainy nie dostały wizy. Do tej pory nie było z tym problemu. Z kolei Niemcy się w tym roku nie zapowiedzieli ? wyjaśnia.

Konkurs miał tez kilka plastycznych odsłon, jednak niewiele pamiątek zostało po takich edycjach, bo uczestnicy najczęściej zabierali swoje dzieła na inne wernisaże. Stąd powrót do formuły tylko recytatorskiej.

Wydarzenie jest zwieńczeniem obchodów dnia patrona szkoły. – Młodzież bardzo chętnie bierze w tym udział. Nie muszę się martwić, czy ktoś się zgłosi. W tym roku mamy 41 osób, z czego od nas sześć ? mówi Bojanowska.

Pierwotnie konkurs miał był tylko dla uczniów szkół, które mają K. K. Baczyńskiego za patrona. Jednak po reformie szkolnictwa część placówek łączono, część dzielono, a przy okazji zmieniano patronów. Dziś najwięcej „baczyniaków” jest na wschodzie kraju, więc podróż do Nowej Soli jest dla nich dość kosztowna.

Jedną z reprezentantek gospodarzy była Agnieszka Klajbert. – W pierwszej klasie poszło mi dobrze, moja nauczycielka była ze mnie dumna. No ale byli lepsi. W tym roku wybrałam wiersz „Modlitwa III”. Lubię mocne wiersze, naładowane emocjami. Ten wiersz jest o buncie wobec Boga. Wiadomo, że Baczyński tworzył w czasach wojny i okupacji, a więc dominował wówczas kryzys wiary. Jestem akurat w momencie emocjonalnego zachwiania, więc ten wiersz jest dla mnie idealny. Włożyłam w niego dużo pracy ? wyjaśnia.

Z kolei wrocławskie LO nr 7 im. K. K. Baczyńskiego (które bardzo często zgarnia pierwsze miejsca) reprezentował Piotr Sobczak: – Najważniejsze jest to, by dobrze to przeżyć. Aby ta poezja była w nas, a nie biec po nagrody i medale ? mówi. – Wybrałem „Deszcze”. Moja szkoła obchodziła niedawno 50-lecie, wystawiana była z tej okazji sztuka i było tam sporo piosenek z tekstami Baczyńskiego. No i właśnie m.in. były tam „Deszcze”. Jakoś tak łatwo przyszło mi przyswojenie go, to był naturalny dla mnie wybór ? mówi.

Na koniec warto dodać, że choć konkurs pielęgnuje tradycje, to nagrody są zawsze idące z duchem czasu. Kiedyś były to odtwarzacze CD czy magnetowidy, dziś m.in. głośniki bluetooth czy powerbanki.

Wyniki konkursu

Gimnazja i podstawówki:
1. Kacper Janasiak ? Otyń
2. Wiktoria Sochacka ? Siedlisko
3. Katarzyna Konsewicz ? SP6 Nowa Sól

Wyróżnienia:
– Adrian Wojewski ? Otyń
– Natalia Cyl ? Otyń
– Mikołaj Sidor ? Kożuchów
– Julia Kołpaczek ? Siedlisko

Szkoły ponadgimnazjalne?
1. Oliwia Ciosek ? LO Nowa Sól
2. Agnieszka Klajbert ? LO Nowa Sól
3. Aleksandra Skowronek ? LO Wrocław

Wyróżnienia:
– Piotr Sobczak ? LO Wrocław
– Małgorzata Maniakowska ? LO Wrocław
– Maja Kołtun ? LO Nowa Sól

 

Napisz komentarz »