REKLAMA

Gospodarka

Awantura o hotel!

Opublikowano 07 kwietnia 2018, autor: Rafał Krzymiński

Hotel przy rondzie PCK dopiero jest w planach, a już zdążył skonfliktować radnych z prezydentem.

Wydawało się, że uchwała poświęcona przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w sąsiedztwie Ronda Polskiego Czerwonego Krzyża, nie wywoła większych emocji. Radnych poróżnił jednak wolny plac, położony u zbiegu ulic Dąbrówki i Wojska Polskiego (naprzeciwko MacDonald`s). Dawniej rozstawiały się tu cyrki i wesołe miasteczka. Obecnie to duża łąka. Obok jest niewielki Park Świętej Trójcy. Cały teren służy mieszkańcom osiedla Słonecznego.  Działka o pow. 0,6 ha należy do firmy deweloperskiej Duda Development z Poznania, która planuje postawić tu hotel wraz z mieszkaniami. Działkę sprzedał jej jeden z lokalnych biznesmenów. Urzędnicy dają zielone światło na wysoką zabudowę. Dwanaście pięter? Proszę bardzo. Jak ktoś się uprze, bez problemu może zainwestować nawet w zielonogórski drapacz chmur. Właściciel zwrócił się do miasta, aby zmienić w planie liczbę miejsc parkingowych. Zgodnie z wytycznymi dla deweloperów, na jeden lokal musi przypadać 1,5 miejsca parkingowego. Na wyższych kondygnacjach zostaną zlokalizowane mieszkania. Na niższych piętrach ma być restauracja i hotel.

Nie zniszczymy parku!

Wiceprezydent Dariusz Lesicki zastrzegał jednak, że to nie jest jeszcze zmiana planu i nie ma żadnych przeciwwskazań, aby spotkać się z inwestorem i porozmawiać o jego planach. Park nie zostanie zniszczony. Mało tego deweloper, zadeklarował pomoc przy jego rewitalizacji.

Radni mieli duże wątpliwości. Marcin Pabierowski, szef klubu PO zwracał uwagę na atrakcyjność tego terenu. – W związku z tym musimy bardzo ostrożnie podejść do jego sprzedaży, cena nie może być za niska – zastrzegł.

Chciał też wiedzieć, w jaki sposób firma z Poznania zamierza partycypować w kosztach odnowienia parku.

Wspierał go Piotr Barczak (PiS), który martwił się, że mieszkańcy Słonecznego stracą parkingi. – Miejsca postojowe przy hotelach zazwyczaj są płatne i goście hotelowi będą stawiać swoje auta na osiedlu – ostrzegał. – Niedawno mówił pan, że w Zielonej Górze jest zarejestrowanych 130 tys. samochodów, czyli jeden mieszkaniec ma jedno auto, wliczając w to niemowlaki. I my jeszcze chcemy zmniejszać liczbę parkingów? – dziwił się.

Blaszaki kują w oczy

Prezydent Janusz Kubicki bronił się. – Rozumiem, że gdyby to od was zależało, powinnyśmy odkupić plac od tej firmy i postawić wielki parking – denerwował się. – A gdzie byłeś Piotrze, jak sprzedano teren pod wielkie blaszaki w centrum miasta?-  zwrócił się do Barczaka. – To ty byłeś wiceprezydentem jak powstawały Carrefour i Castorama. Wstyd mi teraz za ich wygląd.

W sukurs Barczakowi przyszedł Kazimierz Łatwiński (PiS). – W porównaniu z marketem, który stoi przy Focusie i projektowanymi „barakami” na terenie po byłej Estradzie, Castorama i Carrefour są reprezentacyjnymi gmachami – wypalił.

Kubicki nie dawał za wygraną. – Największym osiągnięciem waszych rządów są te dwa markety, i to wy doprowadziliście do tego, że Carrefour zapłacił za ziemię 4 mln, a nie 5 mln zł – wytykał. – Przypomnę, że w tym mieście obowiązują plany zagospodarowania przestrzennego, które dają 0,7 miejsca parkingowego na lokal. Ostatnio zdecydowaliśmy, że nie powstanie u nas żaden budynek, który będzie miał mniej niż 1,5 miejsca parkingowego na lokal – przypomniał. – Musimy mieć świadomość, że w związku z tym deweloperzy podniosą ceny. W Gdańsku hotel pięciogwiazdkowy ma zero miejsc parkingowych, a najbliższe są kilometr dalej.

Januszu, nie kłam!

Piotr Barczak kontrował: – Januszu mocno mijasz się z prawdą.

M. Pabierowski opowiedział się za tym, aby ustalić minimalną wysokość zabudowy, aby nie okazało się, że w reprezentacyjnym miejscu pojawi się budynek o czterech kondygnacjach.

Ostatecznie wątpliwości było tak dużo, że po godzinnej dyskusji radni zdecydowali wycofać uchwałę z porządku obrad. W kwietniu odbędą się konsultacje z inwestorem i dopiero po ich zakończeniu zostanie przyjęty nowy plan zagospodarowania przestrzennego terenu w pobliżu ronda PCK.

Napisz komentarz »