REKLAMA

Gospodarka

Pracują nad tunelem

Opublikowano 28 kwietnia 2018, autor: Rafał Krzymiński

Miasto i powiat kombinują jak poradzić sobie z budową tunelu przy ul. 1 Maja.

Miasto kończy prace nad koncepcją programową i przestrzenną budowy tunelu drogowego przy ul. Wojska Polskiego i podziemnego przejścia pieszo-rowerowego przy ul. 1 Maja pod linią kolejową „Odrzanka”, która łączy Wrocław ze Szczecinem. Prezydent Wadim Tyszkiewicz i wiceprezydent Jacek Milewski rozmawiali na ten temat ze starostą nowosolskim Waldemarem Wrześniakiem i wicestarostą Przemysławem Ficnerem. – Wybraliśmy trzy wstępne koncepcje – tłumaczy wiceprezydent Jacek Milewski. – W najbliższym czasie otrzymamy kosztorysy i analizy ekonomiczne każdego z wariantów. W pierwszej kolejności planujemy spotkanie z radnymi miejskimi i powiatowymi. Potem przyjdzie czas na spotkanie z mieszkańcami – zapowiada. – Nieuchronnie zbliża się czas odpowiedzi na pytanie, czy kontynuujemy prace nad tą ogromną inwestycją. Strach się bać!

Zamiera ruch!

Trudno się dziwić obawom J. Milewskiego. Tunel i przejście pochłoną aż 47,5 mln zł, a roboty drogowe sparaliżują komunikacyjnie Nową Sól na przynajmniej dwa lata. Gra jest jednak warta świeczki. Według wyliczeń kolejarzy ruch pieszy i rowerowy przy ul. Wojska Polskiego i Maja zamiera na sześć godzin dziennie. Wszystko przez brak tunelu.

W sierpniu zeszłego roku rada miejska zmieniła Wieloletnią Prognozę Finansową i wpisała do niej 300 tys., aby tunel mógł powstać. Kolejne 150 tys. zł na dokumentację dołoży powiat.

Do 16 lipca Biuro Projektów Dróg i Mostów PRODIM z Nowej Soli przygotuje projekt budowy tunelu i przejścia podziemnego. Zadanie będzie kosztować 258,3 tys. zł. Koncepcja musi być gotowa do 16 lipca 2018 r.

Napisz komentarz »