REKLAMA

Wasze sprawy

Do Kożuchowa wróci abonament

Opublikowano 07 kwietnia 2018, autor: PS

Uskom szykuje nowe taryfy opłat za wodę. Zła wiadomość: ma wrócić abonament. Dobra: cena za metr sześcienny ma być niższa.

Projekt nowej taryfy Uskom wysłał 12 marca do Wód Polskich do Wrocławia. To organ rządowy, który po zmianach przepisów zatwierdza stawki.

– Czekamy co nam odpiszą, więc na razie nie chcę mówić o cenach za metr sześcienny – tłumaczy Paweł Jagasek, burmistrz Kożuchowa.

Wiadomo, że niższe niż obecne 6,21 zł za m. szesc. Powrócić ma za to abonament. Radni zlikwidowali go w 2015 roku, bo mieszkańcy skarżyli się, że jest niesprawiedliwy. Chodziło o to, że ci z bloków płacili mniej, niż ci z domków jednorodzinnych.

– Abonament musi wrócić, bo taki jest wymóg ustawowy. Żeby był bardziej sprawiedliwy, podzieliliśmy go na siedem grup taryfowych – mówi P. Jagasek. Wspólnie z prezesem Uskomu wyliczyli, że na zamianach zyskają większe rodziny, które zużywają więcej wody. Stracą ci, którzy nie potrzebują jej aż tak dużo. Wprowadzona ma być także dodatkowa stawka dla przedsiębiorców.

Urzędnicy z Wrocławia mają teraz 45 dni na weryfikację dokumentu przesłanego przez Uskom.

– Mamy przecieki, że z 301 wniosków nadesłanych z różnych gmin, 300 jest do poprawki. Może ten dobry jest nasz – uśmiecha się Sławomir Trojanowski, prezes Uskomu. Tłumaczy, że w nowych przepisach jest dużo niedopowiedzeń, a na ich podstawie był tworzony wniosek.

– Dlatego na tę chwilę nie ma jeszcze co mówić o stawkach, czy abonamentach, bo to wszystko może być wywrócone do góry nogami. Wody Polskie mogą nam powiedzieć, że daliśmy za niską stawkę, albo za wysoką – tłumaczy prezes.

Możliwe, że ostateczny kształt dokumentu na podstawie, którego mieszkańcy będą płacić za wodę i ścieki poznamy dopiero w czerwcu. Nowością jest to, że radni nie będą już opiniować stawek w głosowaniu. Nowa taryfa zostanie im tylko przedstawiona. Później ma obowiązywać przez trzy lata.

Napisz komentarz »