REKLAMA

Wasze sprawy

Już nie ma Bangladeszu

Opublikowano 07 kwietnia 2018, autor: PS

Po naszej interwencji firma Orange wyprostowała słupy w Bielicach. – Już nie wyglądamy jak Bangladesz – chwali Józef Malitowicz, sołtys.

Sprawę opisaliśmy na początku marca w art. „Bielice jak Bangladesz”. W ub. roku fachowcy z firmy Orange przyjechali kłaść światłowody. Kable rozciągnęli na krzywych słupach telefonicznych. Sołtys żartował, że nie udźwigną nowoczesności. Przewody zamontowano w taki sposób, że nie mogły pod nimi przejechać auta dostawcze. J. Malitowicz lubi oglądać program Wojciecha Cejrowskiego. Widok wiszących kabli i powyginanych słupów skojarzył mu się z jednym z odcinków nagrywanych w Azji. – Wieś wygląda jak Bangladesz. Do pełnego obrazka brakuje jeszcze, żeby riksze jeździły po ulicach, a małpy skakały po tych słupach i dachach. Moglibyśmy wtedy śmiało zmieniać nazwę – mówi.

Żarty, żartami, ale sołtys kilka razy dzwonił do Orange i mówił o fuszerce.  Wreszcie o pomoc poprosił naszą redakcję. Zdjęcia z Bielic wysłaliśmy do siedziby firmy. Odezwała się Maria Piechocka, Główny Specjalista ds. Relacji z Mediami i PR. Napisała, że światłowody w Bielicach powieszono w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, a inwestycja będzie zakończona dopiero pod koniec kwietnia. „Nie ma jeszcze wiążącej decyzji dot. przedstawionych na zdjęciach słupów” – napisała. Tydzień po publikacji artykułu rzecznik zadzwoniła do naszej redakcji. – Ponownie zweryfikowaliśmy stan technicznych słupów w Bielicach. Zdecydowaliśmy o pilnej wymianie jednego z nich, który był najbardziej pochylony i dostawieniu kolejnego, żeby zwiększyć odstęp linii od jezdni – mówi M. Piechocka.

– Poprawili. Zrobili odciągi, wsporniki, podpory. Słupy stoją prosto. No może poza jednym, który znów się przechylił. Dziękuję gazecie, bo moje telefony nic nie dawały – cieszy się sołtys i dodaje: – Wieś już nie wygląda jak Bangladesz. Teraz czekamy aż popłynie internet.

Rzecznik tłumaczy, że prace w Bielicach firma Orange ma zakończyć do 21 kwietnia. – Ich zakres obejmuje skorygowanie pionizacji słupów, w tym wykonanie nowych szczudeł i podpór. Naprawione zostaną także elementy utrzymujące słupy, naciągi istniejących linii miedzianych. Dodatkowo podjęliśmy decyzję o przycięciu gałęzi w pasie drogowym. Dzięki temu poprawi się bezpieczeństwo i estetyka istniejącej linii infrastruktury – zapewnia.

Napisz komentarz »