REKLAMA

Aktualności, Wasze sprawy

Niemiecki kolos w porcie!

Opublikowano 07 kwietnia 2018, autor: FP

Luksusowy wycieczkowiec Sans Souci po raz pierwszy zacumował w Nowej Soli. W poprzednich latach jednostka jedynie przepływała obok.

Podczas gdy Zefir i Laguna sezon rejsowy zaczynają dopiero za tydzień, nasi sąsiedzi już dawno wypłynęli. W okolicy świąt do nowosolskiego portu zawinął dobrze znany mieszkańcom Excellence Coral. To nie pierwsza wizyta kolosa pływającego pod szwajcarską banderą. I nie ostatnia. Imponujący wycieczkowiec ponownie odwiedzi Nową Sól już w poniedziałek (9.04) i zatrzyma się u nas na noc.

Kto miał szczęście mógł też zobaczyć na Odrze statek o wdzięcznej nazwie Princess, którzy przemknął przez nasz odcinek rzeki po raz pierwszy.

A gdyby tego było mało, w środę w porcie zacumował kolejny gigant, długi na 82 metry i szeroki na 10, niemiecki wycieczkowiec Sans Souci. Statek nie miał żadnego problemu, by całkowicie zasłonić Zefira, Lagunę i stojący za nimi pchacz.

Jerzy Łapacz od 40 lat jest zapalonym wędkarzem. Ale łowić ryby w cieniu takiego kolosa zdarza mu się bardzo rzadko. – Szkoda tylko, że przeważnie jest tak, że pasażerów odbiera stąd autokar, jadą coś zwiedzać, wracają i odpływają. A przecież mogliby i u nas zostawić trochę pieniędzy ? komentuje.

Fakt, tak bywało w poprzednich latach. Tym razem jednak okazało się, że niemieccy emeryci (bo to oni głównie są pasażerami tego typu wycieczkowców) rozpierzchli się po mieście, zaopatrując się wcześniej w papierowe plany Nowej Soli. – Tak, byli u mnie. Pytali o Süddeutsche Zeitung! – śmieje się Jan Hanusz, miejski radny, który od lat prowadzi kiosk w centrum Nowej Soli.

Gdy Sans Souci stał w nowosolskim porcie, poziom wody w Odrze wynosił ok. 230 centymetrów. Zbigniew Bona z Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przekonuje, że dla takiego kolosa są to idealne warunki. Bo wody jest wystarczająco dużo by płynąć, ale też nie za dużo, by spokojnie zmieścić się pod mostami. – Właśnie dlatego pływają wiosną ? kwituje. Zanurzenie niemieckiej jednostki to ok. 130 cm.

Zefir i Laguna mogą pływać nawet w gorszych warunkach. Ich zanurzenie to teoretycznie 70 cm, w praktyce zdarza się trochę więcej, ale zawsze zdecydowanie poniżej metra.

A na koniec warto dodać, ile kosztuje dziesięciodniowy rejs na pokładzie luksusowego Sans Souci. Ot, zaledwie 1200. Euro oczywiście.

Napisz komentarz »