Wasze sprawy

Święto Bzów będzie imponujące

Opublikowano 15 kwietnia 2018, autor: Michał Szczęch

Już drugi rok z rzędu Siedlisko z Bytomiem Odrzańskim współorganizuje Święto Bzów. Jedną z większych i bardziej popularnych imprez w regionie zaplanowano tradycyjnie na pierwszy weekend maja. Czy święto połączy gminy na dobre? Być może.

Może kiedyś, po latach, spełni się marzenie mieszkańców i miejscowych władz o odbudowie mostu nad Odrą? Łączył on kiedyś sąsiadujące ze sobą gminy, przedzielone rzeką. Po wojnie został zburzony. Dziś most starają się odbudować organizatorzy Święta Bzów, póki co ten mentalny, w głowach. Odbudowują, angażując mieszkańców społecznie.

 

Od marzeń wszystko się zaczęło

– Od marzeń mojego męża ? wspomina Anna Kula.

– W zasadzie, to od zainteresowań ? precyzuje Marcin Kula, mąż Anny, pasjonat historii Siedliska. Marzył, by historią wypromować wieś. Motywu dla Siedliska nie musiał długo szukać. Pod nosem ma przecież ruiny słynnego zamku rodziny Carolath.

Zamek i wiedza historyczna Marcina w połączeniu z pasją Anny do pracy społecznej ? to musiało wypalić. Zwłaszcza, że wsparła ich Agnieszka Adamów-Czaykowska, dziś nie tylko społeczniczka, ale też radna w Siedlisku i prezeska Fundacji Karolat, w której Marcin jest wiceprezesem.

 

Aż trudno uwierzyć…

Przyłączyli się kolejni pasjonaci i społecznicy z gminy Siedlisko. Impreza zyskała rangę jednej z ciekawszych w regionie. Aż trudno uwierzyć, że społecznicy z Siedliska wypromowali święto bez większego wsparcia gminy, własnymi rękami, pisząc projekty, zapraszając zespoły. Trudno uwierzyć tym bardziej, gdy co roku widzi się tłumy w zamku Carolath.

Nie sposób natomiast dziwić się decyzjom władz Bytomia Odrzańskiego, które rok temu zgodziły się współorganizować święto z Fundacją Karolat, nawiązując w ten sposób do przedwojennej tradycji.

Przed wojną wspólne świętowanie trwało tydzień. Teraz potrwa dwa dni. W sobotę (5 maja) atrakcje będą czekać w Bytomiu Odrzańskim, a dzień później w Siedlisku. Program święta wygląda naprawdę imponująco.

 

Szczegóły imprezy

– W tym roku, bardziej niż to było w latach poprzednich, wyeksponujemy wątek historyczny imprezy – zapowiada Marcin Kula. – Tegoroczne Święto Bzów w warstwie historycznej poświęcone będzie wojnie trzydziestoletniej. W tym roku mija bowiem 400 lat od rozpoczęcia jednego z największych konfliktów zbrojnych w dziejach Europy. Również w historii naszych miejscowości wojna ta wyryła negatywne piętno. W imprezie udział wezmą grupy rekonstrukcji historycznej z Polski oraz Czech. Widzowie zobaczą m.in. w Bytomiu inscenizację grabienia miasta przez oddział lisowczyków, pokaz bitwy z okresu wojny 30-letniej czy pokaz artyleryjski w Siedlisku. Wystrzały z XVII-wiecznej armaty organowej na pewno usłyszymy w okolicy.

Dużym zainteresowaniem ciszą się co roku pokazy artystów ulicznych. Wśród tej grupy nie zabraknie uczestników popularnego show telewizyjnego Mam talent.

Agnieszka Adamów-Czaykowska podkreśla, że Święto Bzów to impreza dla całych rodzin. – Dla panów cały wątek historyczny, z XVII-wieczną bronią w tle, dla pań coroczny jarmark. W tym roku w przyzamkowym ogrodzie chcemy urządzić strefę rodzinną z atrakcjami dla dzieci. Nie zabraknie tam warsztatów kuglarskich czy literackich. Również szereg zabaw dla najmłodszych poprowadzi Koło Łowieckie Wilk z Głogowa.

Szczegóły uroczystości śledzić można na profilu facebookowym Fundacji Karolat.

Napisz komentarz »