Wasze sprawy

Cyfrowe mapy

Opublikowano 15 kwietnia 2018, autor: FP

Powiat zeskanował ponad 36 tys. map. Ma to znacznie usprawnić obsługę petentów, ale też geodetów czy komorników.

– Chcemy poinformować o uruchomieniu nowych usług w zakresie udostępnienia państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego w formie elektronicznej ? oznajmił starosta Waldemar Wrześniak. Innymi słowy, mapy papierowe zamieniono na mapy w postaci cyfrowej. A było co robić. Cyfryzacją zostało bowiem objętych grubo ponad 36 tys. dokumentów. Projekt realizowano półtora roku, całość kosztowała ponad 1,12 mln zł, przy czym dofinansowanie wyniosło aż 85 proc.

A wicestarosta Przemysław Ficner wyjaśniał dalej. – Kowalski nie musi już iść do urzędu. Siada do komputera, składa wniosek o to, co jest mu potrzebne. To trafia do nas, pracownik otwiera dokument, przygotowuje go, wysyła kwit do zapłaty, Kowalski opłaca i przychodzi po gotowy dokument ? tłumaczył dodając, że cała procedura powinna dzięki temu skrócić się o kilka dni.

– Powstały zakładki, które umożliwiają dostęp, nie tylko mieszkańcom, ale też rzeczoznawcom, komornikom, geodetom i gminom ? wyliczał.

Na mapach powiatowych bazują też poszczególne gminy, bo właśnie te zasoby są najbardziej aktualne. – Nie powinno być sytuacji, że Kowalski dostaje w gminie mapę inną niż jest u nas ? wyjaśniał Ficner. Dodatkowo w urzędach każdej z gmin pojawiły się tzw. i-kioski wyposażone w dotykowy ekran, które umożliwia dostęp do zasobów mieszkańcom, którzy nie mają komputera czy internetu.

Mapy można zobaczyć wybierając na stronie powiatu zakładkę o informacji przestrzennej.

Napisz komentarz »