Wasze sprawy

Sensacja w minizoo

Opublikowano 15 kwietnia 2018, autor: Michał Szczęch

– Będzie sensacja na całe miasto ? cieszy się Marcin Walasek, szef Parku Krasnala, który długo trzymał język za zębami i nie chciał zdradzić, o jaką sensację chodzi. W końcu uchylił rąbka tajemnicy…

M. Walasek: – Jeśli uda się porozumieć z zaprzyjaźnionym zoo, to zamieszkają u nas… lemury!

Będzie hit!

– Lemury to kontaktowe zwierzaki, żyją w rodzinnych relacjach, są ciekawe ludzi, do naszego minizoo pasują idealnie ? Anna Marciniak, koordynatorka do spraw zwierząt, zauważa, że byłyby to pierwsze takie zwierzaki u nas.

Takie, czyli dziwne

W naturalnym środowisku żyją tylko na Madagaskarze i na Komorach. Są niewielkie, mają długi ogon, długie kończyny, wielkie oczy i puszyste futro. Zawiązują klany, którym przewodzą samice. To one zdobywają pożywienie (owoce, korzonki, pędraki) i jedzą w pierwszej kolejności, przed samcami. To również one zdobywają partnerów, nie na odwrót. Matriarchat u nich jest do tego stopnia rozwinięty, że nawet, jeśli stado składa się z samych samców, rządzi nimi jedna samica.

Zamieszkają też owce

– Jeśli rozmowy potoczą się w dobrym kierunku, to lemury pojawią się u nas może za miesiąc, może za dwa ? zdradza Anna Marciniak. W minizoo wyznaczono już nawet miejsce pod budowę klatek ? w pobliżu pozostałych (z ptakami, danielami etc…).

Przyjazd lemurów nie jest jeszcze pewny. Za to na pewno w nowosolskim minizoo zamieszkają owce. – Chodzi o owce domowe ? precyzuje Anna. Dziś w Parku Krasnala mieszkają owce, ale kameruńskie. Są też między innymi pawie, a wśród nich paw albinos i indyjski, które doczekały się nowych wolier. Obok powstaje papugarnia. Nowej klatki doczekały się również szopy.

– Nic, tylko odwiedzać, zwiedzać i podziwiać ? zachęca Marcin Walasek. – Świetna okazja ku temu już w weekend majowy. Od 1 do 3 maja na terenie Parku Krasnala będzie można smacznie zjeść, bo przyjadą foodtracki.

Napisz komentarz »