Wasze sprawy

Będzie cud na Towarowej?

Opublikowano 06 maja 2018, autor: Rafał Krzymiński

Niewykluczone, że miasto da ostatnią szansę wykonawcy i warszawska firma Export-Pribex wróci na plac budowy i dokończy remont ulicy Towarowej.

– Ostatnie dni to czas bardzo, ale to bardzo trudnych decyzji – poinformował w sobotę (28.04) wiceprezydent Jacek Milewski. – Po dwóch długich spotkaniach z zarządem Przedsiębiorstwa Robót Inżynieryjno-Budowlanych EXPORT-PRIBEX sp. z o.o. z Warszawy, zgodziliśmy się dać tej firmie jeszcze jedną (bezwzględnie ostatnią) szansę na dokończenie budowy centrum przesiadkowego obok dworca PKP. Do zakończenia pozostało jeszcze ok. 20-25 proc. prac – zaznaczył.

Podejmiemy ryzyko

Milewski nie ukrywa, że porozumienie podpisano warunkowo, odstępując tym samym od wcześniejszego zerwania umowy. Wspólnie opracowano też szczegółowy, tygodniowy harmonogram prac, który stanowi załącznik do porozumienia. – Niewywiązanie się z któregokolwiek zapisu tego planu spowoduje ostateczne zerwanie umowy i naliczenie kar umownych z tego tytułu – nie owija w bawełnę J. Milewski. – Zdecydowaliśmy się na ten krok biorąc pod uwagę przede wszystkim to, co się dzisiaj dzieje na rynku robót budowlanych ? brak wykonawców i astronomiczne ceny proponowane w przetargach. Podjęcie tego ryzyka daje szanse na zakończenie prac do końca czerwca i zaoszczędzenie setek tysięcy złotych. Czy to dobra decyzja pokażą najbliższe dwa, trzy tygodnie.

Zastanawiamy się

Prezydent Wadim Tyszkiewicz jest już ostrożniejszy w deklaracjach. – Owszem, poważnie bierzemy pod uwagę wariant przywrócenia warszawskiej firmy na budowę – nie ukrywa. – Mamy też inne pomysły, o których nie chciałbym teraz mówić. Szukamy rozwiązania dobrego dla mieszkańców. Chodzi o jakość wykonania i o to, żeby było szybko. Najlepiej, żeby wykonawca zdążył do końca czerwca – zaznacza.

Przypomnijmy. W kwietniu na naszych łamach poinformowaliśmy, że wykonawca remontu Towarowej, Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjno-Budowlanych „EXPORT-PRIBEX”, złożyło wniosek o upadłość. Miasto rozwiązało umowę z firmą i zapowiedziało kary umowne za zwłokę. – Zrobiliśmy wszystko, co możliwe, żeby pomóc firmie – tłumaczył prezydent. – Zgodziliśmy się na przesunięcie terminu realizacji inwestycji. Za własne pieniądze chcieliśmy zapłacić za materiały budowlane, byleby tylko firma dociągnęła do końca.

Prezydent zapowiedział też, że o czasie zostanie ukończone centrum przesiadkowe i wyjadą na ulice autobusy wspólnej komunikacji gmin Nowa Sól-Miasto, wiejska Nowe Sól, Otyń, Kolsko, Siedlisko i Kożuchów.

 

RAMKA

Historia remontu

Przebudowę Towarowej na całym odcinku od skrzyżowania z ul.Wojska Polskiego do ul. Gimnazjalnej, warszawiacy zaczęli w maju zeszłego rok. W sąsiedztwie dworców PKP i PKS wycięto drzewa. Powstał zarys ronda, na samym jego środku stoi dąb, pomnik przyrody. Wyburzono kilka budynków, przeszkadzających w inwestycji. W kolejnych miesiącach było już znacznie gorzej.

Ułożono co prawda krawężniki i kilkanaście miejsc postojowych, ale zdarzały się dwutygodniowe przestoje. Bywało, że na budowie pracowali wyłącznie Ukraińcy. Jak w grudniu pojechali na święta do swoich rodzin, maszyny stanęły,

Napisz komentarz »