REKLAMA

Samorząd

W Otyniu kiełkuje opozycja?

Opublikowano 06 maja 2018, autor: Michał Szczęch

Pięciu radnych z Otynia zawiązało klub. – Chcemy mieć większą siłę przebicia w forsowaniu własnych pomysłów i głosować bez presji, którą obecnie czuć w trakcie obrad na sesji ? komentuje Marcin Urbanowski, prezes zawiązanego klubu.

Pomysł, by powstał Klub Radnych, podsunęła, zapewne zupełnie niechcący, Aneta Smolicz, czyli przewodnicząca rady w gminie Otyń. Gdy część radnych próbowała przeforsować pomysł o nadaniu jednemu ze skwerów imienia Piotra Trojanowskiego, zmarłego niedawno radnego, zasłużonego dla gminy, to przewodnicząca Smolicz wytknęła niezgodność z procedurami i zauważyła, że byłoby łatwiej, gdyby radni zrzeszeni byli w klubie.

To się zrzeszyli

Pomysł o nadaniu imienia był autorstwa M. Urbanowskiego. – Wtedy na własnej skórze odczułem, jak skutecznie władze naszej gminy zniechęcają radnych do składania inicjatyw ? komentuje.

W skład zawiązanego klubu weszli: wspomniany M. Urbanowski, a także Beata Kempa, Kazimierz Olszewski, Ryszard Barański i Wojciech Mazur.

Choć podkreślają, że zawiązania klubu nie należy kojarzyć z powstaniem opozycji, to faktem jest, że wspomnieni radni już kilkakrotnie przeciwstawili się m.in. pomysłom burmistrzyni Barbary Wróblewskiej, popieranej notabene przez przewodniczącą Smolicz. Jednogłośnie w trakcie sesji skrytykowali m.in. kredyty, które gmina zaciągnęła na przeszło cztery miliony złotych.

– I później kazano nam się tłumaczyć, dlaczego ośmieliliśmy się mieć inne zdanie niż większość, jak byśmy nie mieli do tego prawa ? wspomina radna Kempa.

Podobnie patrzymy na gminę

– Po zawiązaniu klubu staniemy się silniejsi i nie będziemy musieli czuć tej presji, wywieranej w trakcie sesji ? komentuje M. Urbanowski. – Planujemy spotykać się przed każdą sesją i omawiać poszczególne uchwały. W piątkę łatwiej nam będzie forsować własne pomysły. Myślę, że podobnie patrzymy na gminę ? zdaniem M. Urbanowskiego świadczy o tym choćby fakt, że czworo ze wspomnianej piątki (obok M. Urbanowskiego, również B. Kempa, R. Barański i W. Mazur) należy do Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Otyńskiej, które niedawno reaktywowano.

Napisz komentarz »