REKLAMA

Aktualności, Kultura, Oświata

Maturzyści wystartowali!

Opublikowano 06 maja 2018, autor: FP

Egzaminy maturalne czas zacząć. Na pierwszy ogień poszedł oczywiście język polski. Uczniowie mieli dokładnie 170 minut, by uporać się z egzaminem pisemnym. W najlepiej punktowanym zadaniu uczniowie mogli wybierać między „Lalką” Prusa, a interpretacją wiersza Ernesta Brylla. – Rozprawczeka bardzo ciekawa ? mówi Szymon Banaś, który, jak chyba większość, postawił na „Lalkę”. Mury nowosolskiego LO opuścił już po nieco ponad dwóch godzinach. – Był temat o tęsknocie. Czy tęsknota to ból, czy może siła, która kształtuje człowieka. Temat mi podszedł, nie było żadnego problemu. Pisało mi się lekko, ze swobodą. Problemu ze znalezieniem argumentów nie było. Tyle tylko, że długopisy mi się trochę przypaliły ? śmieje się Szymon i deklaruje, że jako ścisłowiec już czeka na poniedziałkową maturę z matematyki.

Przed czasem wyszedł też Maciek Jeziorski. Zapytany o to, jak poszło, odparł: – Dobrze mi się pisało, temat był mi na rękę. Wiele osób mówiło, że w związku ze stuleciem odzyskania niepodległości takie tematy mogą pojawić się na maturze, ale ostatecznie nic w tym klimacie nie było.

O ile panowie reprezentują ścisłowców, Miłosława Patelka, to urodzona humanistka. ? Wolę nie zgadywać jak poszło. Na szczęście dali temat z „Lalki”, więc z czegoś, co jest raczej znośną lekturą. Mam wrażenie, że pytania były proste. Stresu nie ma, zresztą wyników już nie zmienimy ? mówi. – Matma to jest to, czego boją się najbardziej. Zwłaszcza, że maturami próbnymi nas trochę nastraszyli ? dodaje.

Tymczasem wicedyrektor „Baczyniaka” Jacek Michałowicz jest zadowolony, że matury wystartowały bez żadnych potknięć. – Wszystko odbyło się bez najmniejszych zakłóceń. Uczniowie generalnie zadowoleni ? mówi. – Co do plotek, że mogą pojawić się tematy rocznicowe, to szczerze mówiąc tego typu rzeczy od lat już nie ma. Były, ale za moich czasów. Ale są oczywiście tematy, lektury, które lubią się często pojawiać ? wyjaśnia.

– Czekamy na matematykę, bo to zawsze jest duży znak zapytania. Wszystkie osoby, które przystąpiły do matury na próbnych egzaminach uzyskiwały wystarczającą ocenę. Było natomiast kilka osób nieco powyżej progu, więc dla nich te zadania w połączeniu ze stresem mogą stanowić wyzwanie. Ale było też parę osób, które na próbnej miało 100 proc. Więc rozstrzał może być duży ? komentuje.

Co jeszcze przed maturzystami? Oto harmonogram egzaminów pisemnych.

7 maja – matematyka (poziom podstawowy) oraz język łaciński i kultura antyczna
8 maja – j. angielski
9 maja – matematyka (poziom rozszerzony) i filozofia
10 maja – biologia oraz historia sztuki
11 maja – WOS i informatyka
14 maja – fizyka i astronomia oraz geografia
15 maja – j. niemiecki
16 maja – chemia i historia
17 maja – j. rosyjski
18 maja – j. francuski
21 maja – j. hiszpański
22 maja – j. włoski
23 maja – języki mniejszości narodowych, wiedza o tańcu, historia muzyki

Egzaminy ustne z języka polskiego odbywać się będą od 9 do 22 maja (bez niedziel).

CKE ogłosiła, że wyniki matur ogłosi i przekaże do szkół 3 lipca. Tego samego dnia zdającym zostaną wydane świadectwa.

 

Napisz komentarz »