REKLAMA

Wasze sprawy

Dłużników coraz mniej

Opublikowano 12 maja 2018, autor: FP

Nowosolska Spółdzielnia Mieszkaniowa jest trzecią co do wielkości w województwie lubuskim. Nie powinno więc dziwić, że zadłużenie jej członków też wykręca niemałe wartości.

Na szczęście, kwoty te stale się zmniejszają, o czym podczas walnego zgromadzenia poinformował prezes NSM. Andrzej Stręk. – Zadłużenie ma ciągłą tendencję spadkową. Ogółem spadło o 20 proc. – mówił.

Spółdzielnia faktycznie ma powód do zadowolenia. Jeśli chodzi o zadłużenia sięgające powyżej jednego miesiąca, to ich suma spadła pod koniec ubiegłego roku poniżej miliona złotych i wyniosło 962 tys., co prezes Stręk określił mianem wydarzenia „historycznego”. Warto dodać, że tendencja się utrzymuje, bo pod koniec marca tego roku, było to już „tylko” 856 tys. zł.

Dla porównania, pod koniec roku 2016 było to 1,225 mln zł.

O 200 tys. zł zmniejszyło się też zadłużenie wynikające z zaległości wynoszących ponad rok. Pod koniec 2017 wyniosło 650 tys. zł.

Oczywiście jest to z jednej strony efekt starań mieszkańców, z drugiej coraz skuteczniejszej windykacji. W ostateczności, gdy sąd i komornik na nic się zdają, dochodzi do licytacji mieszkań.

– Ogólnie NSM ma jeden z niższych wskaźników zadłużenia ogółem, w stosunku do rocznej wielkości opłat wnoszonych do spółdzielni. Było to 5,31 proc. pod koniec 2017 i 5,85 proc. rok wcześniej ? mówił Stręk.

Napisz komentarz »