REKLAMA

Aktualności, Wasze sprawy

Newton też był. I pękał z dumy!

Opublikowano 12 maja 2018, autor: FP

Po blisko rocznej obsuwie można już odwiedzać Park Fizyki. Czeka na nas 50 różnych urządzeń.

Czy warto było czekać? Patrząc na uśmiechnięte twarze najmłodszych nowosolan, którzy błyskawicznie opanowali park, można stwierdzić, że tak.

Środowa (9.08) ceremonia otwarcia nie ograniczyła się do skromnego przecięcia wstęgi. Były występy teatralne, pokazy tańca no i oczywiście przemówienia.

– Na każde ciało zanurzone w cieczy działa siła skierowana z dołu do góry, równa ciężarowi wypartej cieczy przez to ciało ? recytował prawo Archimedesa prezydent Wadim Tyszkiewicz.

– Bardzo się cieszę, że doszło do momentu, gdy otwieramy kolejny element naszego parku. Jak widać, marzenia się spełniają. Jestem dumny, z tego że wspólnie udało nam się ten projekt zrealizować, podziękowania dla pani marszałek i wszystkich, którzy nas wspierali w tym projekcie ? mówił.

Bo warto wspomnieć, że Park Fizyki to jedyna inwestycja w okolicy Parku Krasnala, na którą miasto pozyskało pieniądze z zewnątrz. Całość kosztowała niespełna 4 mln zł, z czego ponad 2,5 mln to pieniądze unijne.

– Myślę, że do naszego parku będą ściągać uczniowie i goście, z całej Polski, a może i Europy, a może i całego świata ? zastanawiał się Tyszkiewicz, który napomknął tajemniczo, że to są już plany rozwoju parku. – To nie jest nasze ostatnie słowo. Już mamy kolejne pomysły, będziemy chcieli je realizować ? mówił.

Park Fizyki został włączony w struktury Szkoły Podstawowej nr 2. – Dziękujemy, że dostaliśmy taką piękną, drugą, doświadczalną szkołę, w takiej pięknej scenerii ? mówiła dyrektor Marta Czerniawska tuż po tym, jak odebrała symboliczny klucz do parku.

Gdy oficjele przemaszerowali przez bramę wejściową, powitał ich sam Izaak Newton, który wszystkim zasłużonym rozdał srebrne jabłka, będące „symbolem szczęścia, inwencji, dobrych pomysłów i parku fizyki w Nowej Soli”. Zaś pozostali mogli poczęstować się owocami w tradycyjnym wydaniu, do których dołączony był mały przewodnik po parku.

Uczniowie SP 2 już w kwietniu mieli możliwość zapoznania się z urządzeniami, więc w środę służyli wiedzą i pomocą tym, którzy z urządzeniami spotykali się po raz pierwszy.

Przy dwóch ogromnych talerzach obrazujących zjawisko ogniskowania dźwięku można było spotkać Krzysztofa Rzadkowskiego. – Te dwie anteny umożliwiają rozmowę dwóch osób, odwróconych do siebie plecami, stojących od ciebie w sporej odległości. Kiedy mówimy do jednej z anten, fale dźwiękowe są odbijane do drugiej anteny, której paraboliczny kształt sprawia, że są one dodatkowo skupiane ? wyjaśniał.

Na co dzień zwiedzający będą mieć możliwość skorzystania z pomocy animatora. Ale bardzo możliwe, że zajęcia w parku prowadzić będzie też kadra Uniwersytetu Zielonogórskiego. – Zobowiązuję się do rozwoju współpracy i wykorzystania tego obszaru i jego wspaniałych możliwości dla propagowania nauk przyrodniczych w szerszym zakresie ? deklarowała Beata Gabryś, dziekan wydziału nauk biologicznych UZ.

W sumie Nowa Sól może pochwalić się 20 ha terenów rekreacyjnych, rozciągających się od portu, poprzez obie części Parku Krasnala, park linowy, Park Fizyki, aż po Kaczą Górkę.

Kiedy i za ile do parku?

Poniedziałek ? piątek: 10.00 ? 18.00 (w wakacje od 12.00)
Weekendy: 12.00 ? 18.00

Bilety po 5 i 3 zł.

 

Napisz komentarz »