REKLAMA

Komunikacja

Autostrada S4 do Borowa

Opublikowano 19 maja 2018, autor: PS

Rolnicy z gminy Nowe Miasteczko zawstydzili drogowców z S3. W dwa dni wybudowali dwa kilometry drogi!

Droga wiedzie przez pola i łączy Borów Polski z Niecieczą. Rolnicy męczą się z nią od wielu lat, bo po deszczach tonie w błocie, a podczas suszy strasznie się kurzy. W 2016 r. mieszkańcy Borowa Polskiego zakupili z funduszu sołeckiego trochę tłucznia. Wystarczyłoby go jednak tylko na łatanie dziur, więc przeleżał dwa lata. Temat odżył podczas ostatniego zebrania sołeckiego w Borowie Polskim.

Okazało się, że gmina kupiła frezowinę (zdarty asfalt) z remontowanej S3, która idealnie nadaje się na drogę w Borowie.

– Dogadaliśmy się z panią burmistrz, że gmina przekaże wsi frezowinę, a także wynajmie równiarkę i walec, a my zorganizujemy sprzęt i ludzi – mówi Dorota Szymańska, sołtys Borowa Polskiego. Skrzyknęła kilkunastu rolników. W piątek (11.05.) ruszyły prace. Frezowinę wozili z oczyszczalni ścieków z Nowego Miasteczka.

– Ta droga była taka dziurawa, że nie szło jechać. Mieliśmy do wyboru męczyć się z nią dalej, albo poświęcić trochę czasu i mieć wreszcie porządny dojazd do pól – mówi Mateusz Kosidło, rolnik z Borowa Polskiego.

– Jak za poprzedniej epoki, zbudowaliśmy drogę w czynie społecznym – dodaje Marcin Weisło.

Pracowali cały piątek i poniedziałek. W dwa dni zrobili dwa kilometry. Drogę ochrzcili mianem autostrady S4.

– Lepiej nie pisać jacy jesteśmy skuteczni, bo jeszcze zaczną nas wynajmować, a my nie mamy czasu, bo trzeba na polach pracować – żartowali podczas pracy.

– Świetnie się spisali. Droga jest na tyle dobra, że może służyć autom osobowym, a także jako trasa rowerowa. Niestety ze względów finansowych gmina nie jest w stanie wyremontować  wszystkich dróg, dlatego bardzo dziękuje za takie inicjatywy – mówi burmistrz Danuta Wojtasik.

– Mam nadzieję, że posłuży nie tylko rolnikom, bo powstał teraz szybki łącznik między Borowem Polskim i Niecieczą – dodaje D. Szymańska. Teraz przydałoby się przecięcie wstęgi.

Napisz komentarz »