REKLAMA

Samorząd

Pstryczek w nos

Opublikowano 02 czerwca 2018, autor: PS

Wójt zaproponowała zmiany przy wypłacaniu diet. Nie dostała nawet jednego głosu poparcia od radnych.

Nowe zasady wypłacania diet rada miała przegłosować (29.05.) na sesji w Nowym Żabnie. Największa zmiana dotyczyła potrąceń dla przewodniczącego i wiceprzewodniczącego rady. Dotychczas obaj panowie mogli nie przyjść na posiedzenie, a i tak dostawali odpowiednio 1200 i 900 zł. Tymczasem radnemu za każdą nieobecność potrącano z diety (radny w gminie Nowa Sól ma 600 zł).

– To niesprawiedliwe. Czym różni się przewodniczący i jego zastępca od zwykłego radnego – pytała wójt Izabela Bojko. – Dziś jest tak, że przewodniczącego może nie być pół roku i dostanie całą dietę. Musimy to zmienić – dodała.

Usprawiedliwienia i urlop

Radni tłumaczyli, że w tej kadencji takich długich absencji nie było. Kręcili też nosem na inne proponowane zmiany. Wójt chciała np., żeby radni sami wybierali miesiąc urlopowy, dotychczas był sztywny zapis, że jest to lipiec. Chciała też zrezygnować z usprawiedliwień, że radnego nie było na obradach, bo sprawował funkcję w terenie.

– Zdarzały się sytuacje, że państwo przychodziliście i mówiliście, żeby nie obniżać diety bo byliście na spotkaniu z mieszkańcami – argumentowała podczas komisji sekretarz Izabela Mazurkiewicz.

– Ale przecież jeśli przewodniczący albo jego zastępca będą gdzieś reprezentować gminę, a w tym czasie odbędzie się sesja, czy komisja, to potrącenie będzie niesprawiedliwe – tłumaczył Zbigniew Ogrodniczuk.

Przewodniczący Jerzy Pawlik dziwił się, że wójt chce zmieniać regulamin na koniec kadencji. – Na końcu partii pokera zmieniamy zasady. Po co? – pytał.

Wójt tłumaczyła, że chce uporządkować kwestię z dietami.

We wtorek uchwała I.Bojko została zmiażdżona w głosowaniu. Z 14 obecnych na sesji radnych 9 było przeciwnych, a 5 się wstrzymało. Wójt była niewzruszona. Po głosowaniu wspólnie z sekretarz przeglądały telefon.
Napisz komentarz »