REKLAMA

Samorząd

Kwiaty, łzy i polityka

Opublikowano 02 czerwca 2018, autor: PS

Burmistrz Danuta Wojtasik dostała prawie jednogłośne absolutorium. Prawie, bo dwóch radnych było przeciw.

Wtorkową sesję absolutoryjną poprzedziła komisją. Już na początku doszło do zgrzytu pomiędzy burmistrz Danutą Wojtasik i radnym Józefem Wernerem. Gmina zaplanowała ponad 3 mln zł kredytu, a wzięła 212 tys. zł.

– Chyba dobrze, że nie wzięliśmy kredytu? – rzuciła z uśmiechem D. Wojtasik.

– Ale zadania też leżą. Nie podołała pani z oczyszczalnią – powiedział J. Werner.

– To już nie pan oceni tylko ludzie – odpowiedziała burmistrz.

Dalej dyskusja przeniosła się na wodę. Wiceprzewodnicząca Małgorzata Żmijowska zauważyła, że gmina zaplanowała ponad 765 tys. zł przychodu za wodę, a dostała 472 tys. zł.

– Ludzie nie płacą – tłumaczyła skarbnik Dorota Jatczak.

– Jesteśmy na bieżąco ze ściąganiem zaległości. Jak ktoś nie płaci rachunków to grozimy odcięciem wody, proponujemy też możliwość odrobienia zobowiązań – dodała burmistrz.

Radnych interesował także wzrost kosztów utrzymania uczniów w szkole w Borowie Wielkim. Z wyliczeń wynikało, że utrzymanie jednego dziecka kosztuje ponad 12 tys. zł.

– Na taką kwotę wpłynął wydatek na remont sali gimnastycznej – tłumaczyła burmistrz.

– Mamy zapisane 79 tys. zł na oczyszczalnię, 24 tys. zł na budowę kanalizacji w Popęszycach i 10 tys. zł na remont kanalizacji przy ul. Marcinkowskiego. Na co poszły te pieniądze, bo ja żadnych prac nie widziałem – pytał J. Werner.

Na komisję ściągnięto urzędnika od spraw kanalizacji, który wytłumaczył, że środki wydano na dokumentacje.

Polityka przy głosowaniu?

Burmistrz nie miała problemu z absolutorium. Tylko J. Werner i radna Irena Szpilka zagłosowali przeciwko.

– To moje ostatnie absolutorium w tej kadencji, dlatego jest dla mnie bardzo ważne – dziękowała D. Wojtasik i ze łzami w oczach.

Po sesji absolutorium skomentowała na Facebooku: „Otrzymałam je prawie jednogłośnie, przy dwóch głosach przeciw – Ireny Szpilki i Józefa Wernera, które na szczęście nie miały podstawy merytorycznej, a wyłącznie polityczną.”
– Nie wiem, o jakiej polityce myśli pani burmistrz, przecież to z jej listy startowałem do gminy, pomagałem jej zdobywać głosy – dziwi się J. Werner. – Byłem przeciwny, bo nie podoba mi się to, co dzieje się oczyszczalnią i jak zwleka się z budową kanalizacji – tłumaczy.
Budżet Plan Wykonanie %
Dochody 24,7 mln zł 22,7 mln zł 91,8
Wydatki 26,7 mln zł 23,1 mln zł 86,5
Deficyt 1,9 mln zł 342 tys. zł
Kredyty i pożyczki 3,8 mln zł 212 tys. zł

 

Napisz komentarz »