REKLAMA

Wasze sprawy

Szokujący wyrok

Opublikowano 22 października 2010, autor: Kamil Kromski

Alfred K., winny śmierci Mikołaja Kasperka (15 l.), za trzy miesiące wyjdzie na wolność.

W poniedziałek (18.10.) pod salą rozpraw Sądu Okręgowego w Zielonej Górze stawił się tłum dziennikarzy. – Nie wiem czego się spodziewać. Obawiam się najgorszego – przyznała M. Kasperek. Podenerwowany Alfred K. nie mógł opędzić się od dziennikarzy. – I tak już nie mam wpływu na wyrok. Co ma być, to będzie – mówił.

Niski wyrok

W swoim wyroku sędzia Ewa Fliegner  przychyliła się do żądań prokuratora. Domagał się on 10 miesięcy więzienia dla Alfreda K. i 8 miesięcy w zawieszeniu na 3 lata dla Mariusza D., któremu postawiono zarzut narażenia uczestników bójki na utratę życia albo silny uszczerbek na zdrowiu. – Mieliśmy do czynienia z klasyczną bójką, gdzie wszyscy wzajemnie zadawali sobie ciosy. Alfred K. nie mógł przewidzieć następstwa swojego ciosu, z uwagi na niezwykle rzadką przyczynę śmierci chłopca – przekonywała w uzasadnieniu sędzia. Alfred K. przesiedział w areszcie śledczym 7,5 miesiąca. Zostały mu niespełna trzy miesiące odsiadki. Przypomnijmy, że niepełnoletni wówczas uczestnicy bójki, czyli Patryk B. i Maciej S., wyrokiem sądu rodzinnego są w poprawczaku.

Krok po kroku

W uzasadnieniu wyroku sędzia przedstawiła cały przebieg zdarzenia, jaki udało się ustalić. Okazuje się, że najświeższe relacje młodzieży mijały się z prawdą, a zdaniem świadków młodzi byli wręcz agresorami. – Sąd wierzy, że interwencja Alfreda K. pod klatką schodową dotyczyła zmuszania jednej z dziewczyn do picia alkoholu przez jej rówieśników – mówiła E. Fliegner. Alfred K. chwycił wówczas Mateusza D. za kark, po czym doszło do szarpaniny. – Zdaniem świadków, młodzi mieli przewagę liczebną – relacjonowała E. Fliegner. Alfred K. na błagalną prośbę jednej z dziewczyn odstąpił od bójki, oddalił się, zadzwonił na policję i poszedł w stronę parkingu. – Jak wynika z zeznań świadków, młodzież poszła za nim – zdradziła sędzia. Pod sklepem monopolowym znów doszło do szarpaniny. Największym prowodyrem był Maciej S., który, według relacji świadków, prowokował oskarżonego do przemocy. Jeden z chłopców rzucił nawet butelką w Alfreda K.

Nie mógł przewidzieć

Koledzy Mikołaja zeznali, że Alfred K. skakał po nim tak długo, aż chłopak zmarł. Sędzia potwierdziła, że zginął w wyniku kopnięcia w klatkę piersiową. Potwierdzają to świadkowie oraz biegły Łukasz Szleszkowski, który znalazł ślady protektora obuwia Alfreda K. na klatce piersiowej chłopca. Cios był prawdopodobnie jeden. Zmarł w wyniku wstrzymania akcji serca. Zdaniem biegłego, taka śmierć jest rzadka, wręcz niespotykana. – Zwykły człowiek nie jest w stanie przewidzieć tego typu konsekwencji – twierdzi sędzia. – Był to nieszczęśliwy zbieg okoliczności. Decydowały mikrosekundy w cyklu pracy serca. Wystarczyło zadać cios szybciej lub wolniej, a nie doszłoby do tragedii – tłumaczyła E. Fliegner. Po zeznaniach Szleszkowskiego osłabiono zarzut Alfredowi K. Początkowo za udział w śmiertelnej bójce groziło mu 10 lat więzienia. Prokurator zmienił zarzut na narażenie w bójce człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia, za co grożą maksymalnie trzy lata.

 Szerokim łukiem

– To skandaliczny wyrok. Ten mężczyzna zabił moje dziecko. Leżącego dziecka się nie kopie. Za godzinę jestem u mojego adwokata i składamy apelację – mówiła po wyroku M. Kasperek. Rodzina zmarłego starała się również o 100 tys. zł odszkodowania. Zdaniem sądu, może dochodzić zadośćuczynienia dopiero na drodze cywilnej. – Jaki wyrok by nie był, to ja muszę go przyjąć. Podtrzymuję, że się po prostu broniłem – komentował wyrok Alfred K. – Na pewno nie atakowałem. Słyszałem po prostu, że dziewczyna nie chce pić alkoholu, a ktoś ją do tego zmuszał. Chciałem dobrze i dlatego do nich podszedłem. Następnym razem nawet jak zobaczę, że ktoś leży zakrwawiony na przystanku, to ominę go szerokim łukiem – stwierdził.

komentarze »
  1. Kkkkkk 12 grudnia 2020 06:28 - Odpowiedź

    ten wyrok to bzdury bzdety i banaly poni s powinna wtocic do szkoly

  2. ggggg 12 grudnia 2020 06:33 - Odpowiedź

    wyro to wydal ktos bez glowy i bez rozumowania ale to tak jes jak dzieci ucza sie za pieniadze rodzicow

Napisz komentarz »