REKLAMA

Kultura, Oświata, Ludzie, wydarzenia

Peja zarapuje dla Kubusia

Opublikowano 19 listopada 2013, autor: Monika Patalas

Stan chorego na zespół Guilliana-Barrego 5-letniego Kubusia Krysiaka z Wrociszowa mimo tego że się poprawia to rodzina nadal potrzebuje naszej pomocy. Zaoferował ją już polski raper Peja.

Kubuś choruje na zespół Guilliana – Barrego. Nie może samodzielnie oddychać, tylko przy pomocy respiratora. Rodzice zrobili wszystko, by większości życia nie spędził w szpitalu. Zdecydowali, że zabiorą go na wentylację domową. Sami wykonują zabiegi, mają też pomoc lekarską, pielęgniarską i zajęcia z rehabilitantem. Są to lata walki o powrót do zdrowia dziecka.

Dzięki opiece specjalistycznej i codziennej rehabilitacji nie cierpi, rozwija się umysłowo i emocjonalnie.

5 lat walki

Rodzice nauczyli się opiekować Kubusiem dzięki instrukcji lekarza Bartosza Kudlińskiego. Pomaga im w opiece pielęgniarka Iwona Mikijaniec. Leczenie trwa już 5 lat. Chłopiec nie mówi, ma wiotkie porażenie czeterokończynowe, zniszczone płuca. Jest skazany na respirator. Mimo to rodzice postanowili zrobić wszystko, by chłopiec przebywał z rówieśnikami. – Muszę cię wychować na fajnego faceta i silnego człowieka – powiedziała pewnego dnia do Kuby mama i stwierdziła: „Do przedszkola marsz!”.

Jedno z niemożliwych stało się możliwe, ponieważ od września br.  Kubuś chodzi do oddziału przedszkolnego w podstawówce w Lubieszowie. Jak mówią rodzicie, ma mu to uświadomić, że „jest inny, ale ma takie sama prawa”. On sam nie uważa się za chorego. – W przedszkolu pielęgniarka zapytała się dzieci: „Czy jest w waszej grupie ktoś chory?”, zapadła cisza, pani stwierdziła: „Przecież Kubuś jest chory”. Wszystkie dzieci były zaskoczone – opowiada Anna Krysiak. Chłopczyk ma w tygodniu 5 godzin rehabilitacji i edukacji.

Rodzice ubolewają. – Po 5 latach walki o przetrwanie wiem, że z roku na rok jest gorzej. Żyjemy z dnia na dzień, ale tak życia nie da się przeżyć. Bez pomocy ludzi nie dalibyśmy rady. Chciałabym, aby prawnie zostały uporządkowane potrzeby rodzin osób niepełnosprawnych. Dopóki to się nie zmieni, jesteśmy zmuszeni prosić o pomoc. Na każdym kroku w urzędach są trudności. A opieka nad niepełnosprawnym to ciężka, 24 godzinna praca, za którą po spełnieniu kryteriów i orzeczeniu komisji dostaje się 153 zł plus 620 zł. Jedyne, co mamy, to szczęśliwą, uśmiechniętą buzię synka i jego zakochane duże oczy – mówi A. Krysiak.

Peja zagra

Aby pomóc rodzinie, raperzy z Kożuchowa NWStyle Golko zorganizowali koncert charytatywny dla Kubusia. Dla chłopca zagra polski raper Peja. Koncert 29 listopada br. w Zamku w Kożuchowie. Zagra na nim również Dj Decks, Gandzior i Śliwa. Są już bilety, w  przedsprzedaży 25 zł, w dniu koncertu 30 zł. Przy zakupie biletu każdy podaje swoje dane osobiste. Ilość miejsc jest ograniczona.

Napisz komentarz »