REKLAMA

Gospodarka, Interwencje „TR”, Samorząd, Wasze sprawy

Policz, na ile dzieci cię stać

Opublikowano 18 lutego 2011, autor: Adrian Domański

– W Nowej Soli przedszkola są dla dzieci bogatych albo bezrobotnych – wnioskują mamy po tym, jak przekazano im harmonogram godzin pracy przedszkola. Pracujący w nowosolskich warunkach za minimalną stawkę, czasami po dziesięć godzin dziennie, rodzice dwójki dzieci jedną pensję będą musieli przeznaczyć na przedszkole.

Kiedy radni usuwali z uchwały określającej poziom opłat za przedszkola ulgi, padały deklaracje o dobrej woli przedstawicieli mieszkańców co do pomocy nowosolanom. Niestety, kontrowersyjne ulgi, jak przekonywali urzędnicy, musiały przestać istnieć. Poza tym innego sposobu pomocy w wychowywaniu dzieci wskazać nie potrafili, a większość radnych nie szukała. Jak napisaliśmy, sprawą zainteresował się najpierw prezydent Bronisław Komorowski, później ministerstwo oświaty. Trwają prace zmierzające do uwolnienia gmin w kwestii przyznawania ulg za pobyt dzieci specjalnej troski czy z rodzin wielodzietnych.

 

Zmniejszcie tę stawkę

Matki, którym włos na głowie się zjeżył na widok proponowanych godzin pracy przedszkoli w zestawieniu z nowymi (wyższymi) opłatami za opiekę nad dziećmi, widzą rozwiązanie: niech rada zmniejszy stawkę godzinową. – Rada jest po to, żeby się tym zająć – mówią panie, które przedstawiły nam kalkulację. Od marca rodzice jednego dziecka (pracujący od 7.00 do 15.00, chcący swobodnie przed pracą zawieźć dziecko, a po niej odebrać z przedszkola, czyli oddający je na 10 godzin pod opiekę wychowawców) muszą wydać 449 zł miesięcznie. To opłata za wyżywienie i pięć godzin ponadprogramowego pobytu w placówce. 382 zł, jeśli skrócą ten czas o godzinę. Gdy mają dwójkę dzieci, przy 10-godzinnym pobycie zapłacą prawie 900 zł za miesiąc.

 

Zmobilizują rodziny

To niewiele mniej niż zarabia pani Marzena. Pracująca matka dwójki dzieci na widok tego, co przygotowało dla niej przedszkole i Rada Miejska, zmobilizowała babcię. Żeby uciec przed opłatami, skróci czas pobytu swoich pociech kosztem czasu wolnego babci. Podobnie pani Joanna. – Mam babcię 20 kilometrów od Nowej Soli – wyjaśnia. – Jak w mieście, w którym jest takie bezrobocie, można uchwalać tak wysokie stawki opłat za przedszkole? – pytają matki. Jako przykłady podają Zieloną Górę i Kolsko, gdzie radni przyjęli ostatnio symboliczną opłatę za ponadprogramowe godziny pobytu dzieci w przedszkolu. – Chętnie wyprowadziłabym się na wieś – deklaruje jedna z pań, która dowiedziała się, jak wygląda poziom opłat za przedszkola w innych gminach. Przy jej zarobkach kwoty za przedszkole w Nowej Soli są nie do zaakceptowania. Jeśli dodać do nich inne opłaty, nie ma za co żyć. – Większość ludzi w Nowej Soli zarabia tysiąc złotych – podkreśla jej koleżanka. Zastanawiają się, dla kogo są te opłaty? – Już rodzi się coraz mniej dzieci – przypominają.

 

Skąd ta stawka?

Prowadzenie przedszkoli to obowiązek gminy. Ustawodawca pozwala im też na dowolne ustalenie stawek opłat, które budzą takie kontrowersje. – Każdy patrzy na innych – mówi Zdzisław Łukaszewski, sekretarz gminy Kolsko. Urzędnicy wzorują swoje uchwały na innych, żeby nadzór prawny wojewody je zaakceptował. Utrzymanie przedszkoli leży w gestii gmin. Tym zawsze brak pieniędzy, uderzają więc po kieszeniach rodziców. W Kolsku radni, żeby nie obciążać mieszkańców, przyjęli stawkę w wysokości 0,75 zł za godzinę. Dodatkowo ustalili ją kwotowo, żeby automatycznie nie rosła, kiedy podniesiona zostanie minimalna pensja krajowa, którą urzędnicy przyjęli jako podstawę do obliczenia tej kwoty. W Nowej Soli radni zaakceptowali procentową stawkę. W przeliczeniu na złotówki daje ona 2,91 zł. Będzie rosła zawsze, kiedy wzrośnie minimalna płaca. – Rodzice się obudzą w okolicy dziesiątego z ręką w nocniku, jak trzeba będzie płacić – zauważają nasze Czytelniczki.

 

Wróci do tematu

Sprawą, jak już napisaliśmy, zainteresował się Adam Kałuski, radny miejski. Jego zdziwiła zmiana w zapowiadanym systemie opłat. – Trzeba wyjaśnić pobieranie opłat w godzinach porannych – mówił. Zapowiada też powrót do tematu ulg. Radni będą obradować dziś od godziny 10.00 w urzędzie miejskim.

Napisz komentarz »