REKLAMA

Samorząd

Trudny, ale możliwy

Opublikowano 25 grudnia 2015, autor: PS

We wtorek (22.12.) rada powiatu jednogłośnie przyjęła budżet na 2016 rok. Będzie w nim dziura (4,6 mln zł), więc starostwo zaciągnie kredyt.

– Czeka nas zadanie trudne, ale możliwe do wykonania – stwierdziła Ewa Matyla, skarbnik powiatu. Podstawowy problem to fakt, że wydatki (92,9 mln zł) aż o 4,6 mln przekraczają dochody (88,3 zł). Dziura będzie załatana kredytem. Skąd deficyt? To przede wszystkim inwestycje i zakupy, które pochłoną 25,3 mln. Większość pieniędzy pójdzie na drogi. Powiat współpracując z gminami skutecznie zabiegał o schetynówki. Sam wyremontuje drogę w Studzieńcu i w okolicach Wierzbnicy (gm. Bytom Odrzański). Poza tym dołoży się do przebudowy ul. Ciepielowskiej w Nowej Soli, ulic Młynarskiej, Rataja, Koszarowej i Kościuszki w Kożuchowie i rozbudowy ulic: Topolowej i Firmowej w Rudnie. Oprócz tego dorzuci miastu 475 tys. zł do organizacji transportu zbiorowego i 120 tys. zł na działalność biblioteki. Powiat będzie miał też swój wkład w przygotowanie dokumentacji na remont Kożusznej. Dodatkowo planuje budowę boiska za ogólniakiem i dokończenie modernizacji ratusza.

Jak przyciągnąć młodzież?

Andrzej Ziarek zauważył, że to autorski budżet obecnego zarządu. Chwali przede wszystkim remont drogi do Stelmetu w Lubięcinie. – To jest strategiczna trasa dla rynku pracy w gminie wiejskiej – stwierdził. Jego zastrzeżenia budzi inwestowanie pieniędzy w bazę sportową ogólniaka. – Nie wiem, czy akurat tego oczekują uczniowie? Mam nadzieję, że dyrekcja będzie wiedziała jak wykorzystać boisko. Chciałbym, żeby w przyszłości było nas stać na to, by ograniczyć nabór. To sprawi, że do tej szkoły znów zaczną trafiać najlepsi. Duża ilość uczniów nie zawsze przekłada się na podniesienie poziomu kształcenia – wyjaśnia.

Jarosław Suski chwalił budżet w imieniu koalicji. Dziękował przede wszystkim za inwestowanie w szkoły ponadgimnazjalne. Przemysław Ficner akcentował z kolei, że plany powiatu są bardzo ambitne. – Inwestycje służą ludziom. Od tego tu jesteśmy – uciął krótko.

Wszystko zależy od dochodów

Uchwałę przegłosowano jednogłośnie. Później starosta wspólnie z przewodniczącym rady wręczyli skarbnik kwiaty. – Budżet jest trudny, ale realny. Mamy inwestycje drogowe, oświatowe. Chcemy także dokończyć modernizację ratusza. Do wielu zadań już jesteśmy gotowi. Realizację budżetu uzależniamy od uzyskania zaplanowanych dochodów, to jest sprzedaży majątku (plan: 4,6 mln zł), poziomu uzyskanych dofinansowań ze środków europejskich (16 mln zł) oraz z kredytu (4,8 mln) – powiedział Waldemar Wrześniak, starosta.

komentarz »
  1. Goliard 7 sierpnia 2021 17:20 - Odpowiedź

    Ziarek to idealny przykład bezrefleksyjnego betonu pedagogicznego szkodzącego postronnym ludziom.

    Znęcał się na swoich podopiecznych w latach 90tych gdy był WFistą w SP 11. Do dziś mnie kolano rwie w każde załamanie pogody. Zmuszenie do 150 szybkich przysiadów bez rozgrzewki jako kara dla gówniarza, którego nie interesowały Twoje kiepsko prowadzone zajęcia?

    Dzięki za rozwalenie stawu kolanowego już w wieku 13 lat…

    Za jakiś czas się z tym rozliczymy na stopie prawnej.

Napisz komentarz »