REKLAMA

Aktualności

Cyrk podzielił miasto

Opublikowano 09 kwietnia 2016, autor: Rafał Krzymiński

Obrońcy zwierząt i część radnych chcą, aby w cyrkach nie występowały małpy, lwy i tygrysy. Zielonogórzanom takie widowiska nie przeszkadzają.

Cyrk Zalewski zawita jutro (10.04) do Zielonej Góry. O 14.00, na godzinę przed rozpoczęciem widowiska (namiot przy ul. Wojska Polskiego) szykuje się protest. Jego organizatorzy planują zwrócić uwagę mieszkańców na krzywdę zwierząt: lwów, tygrysów, wielbłądów. Zapowiadają zbiórkę podpisów pod petycją do władz Zielonej Góry, by te nie wpuszczały cyrków ze zwierzętami do miasta. Inicjatywę wspiera  Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Zwierząt Animals.

Męczą zwierzęta

Do społeczników przyłącza się klub Zielona Razem. Radni Grzegorz Hryniewicz, Paweł Wysocki i Paweł Mocny w tej sprawie przygotowują uchwałę na kwietniową sesję. Domagają się zakazu promowania cyrku i rozprowadzania biletów na tego typu widowiska w szkołach i innych miejskich placówkach. Nie można by też było dzierżawić ziemi pod cyrkowe namioty.

– Przeczytałem uważnie list obrońców zwierząt i się przeraziłem – tłumaczy Grzegorz Hryniewicz. – Nie miałem świadomości, że zwierzęta są w tak okrutny sposób męczone w cyrkach. U mnie w Zespole Szkół Edukacyjnych i Sportowych reklamy cyrku już wycofano – podkreśla.- W cyrku powinno być miejsce na pokazy żywego ognia, akrobatów, klaunów.

Miłośniczką cyrków nie jest Aleksandra Mrozek, szefowa stowarzyszenia My Zielonogórzanie. – W mieście nie brakuje innych rozrywek. Argument, że zwierzęta są w cyrku tak szczęśliwe jak na wolności uważam za absurdalny. – twierdzi.

To legalna działalność

Marcin Pabierowski (PO) ma wątpliwości, czy uchwała jest potrzebna –  Cyrki są legalne według prawa i nie wiem, czy jako samorząd możemy działać przeciw działalności gospodarczej?- zastanawia się. – Trzeba by było najpierw zapytać mieszkańców. A jak inwestor na terenie byłej gminy Zielona Góra wystąpi o pozwolenie na budowę farmy tchórzofretek?  Czy samorząd też odepchnie inwestora? – mnoży pytania.

Zielonogórzanie, z którymi rozmawialiśmy nie mają nic przeciwko cyrkom. Stanisław Wobalis z chęcią zabrał na występ swojego wnuka Patryka. – Zwierzęta w cyrkach były od zawsze, podobnie jak w ogrodach zoologicznych – mówi.

komentarz »
  1. Oziewicz teresa 5 stycznia 2021 17:03 - Odpowiedź

    Cześć Staszku! Ja również nie popieram tresury zwierząt w cyrku, dziwię się, że Ty lubisz . Mimo to pozdrawiam serdecznie – T.Walicka

Napisz komentarz »