REKLAMA

Praca

Ukraiński rynek pracy!

Opublikowano 18 lutego 2017, autor: Rafał Krzymiński

Po raz pierwszy od 12 lat bezrobocie w styczniu obniżyło się w stosunku do poprzedniego roku. Kolejne miesiące zapowiadają się jeszcze lepiej.

Katarzyna Podgórska, zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Nowej Soli nie ukrywa, że początek roku nastraja optymistycznie. – Jeśli ktoś chce zdobyć pracę, jest gotowy dostosować się do potrzeb zmieniającego się rynku i godzi się na pensję minimalną w wysokości 2 tys. brutto (ok. 1459 zł na rękę), nie będzie miał kłopotów ze znalezieniem zajęcia – wyjaśnia. – Oczywiście diabeł zwykle tkwi w szczegółach, a do każdego tematu trzeba podejść indywidualnie. Bo trudno np. oczekiwać od kobiety, która całe zawodowe życie pracowała jako szwaczka, żeby z dnia na dzień przekwalifikowała się np. na florystkę. Choć urząd pracy ma pieniądze na szkolenia zawodowe – zaznacza.

Panie mają gorzej

Panie są w szczególnie trudnej sytuacji. Pod koniec stycznia osób długotrwale bezrobotnych zarejestrowano 2094, z czego aż 1304 to są właśnie kobiety. Nie dziwi to, jeśli dokładniej przyjrzymy się ofertom pracy. Najwięcej propozycji jest dla pracowników budowlanych i fizycznych, mechaników samochodowych, cukierników i piekarzy, operatorów wózków widłowych, spawaczy, murarzy i tynkarzy. Panie mogą ubiegać się o pracę sprzątaczki, opiekunki i kasjerki. Rzecz jasna w dobie równouprawnienia niewiele jest zawodów typowo męskich lub damskich. Ale kobiety wciąż dominują na kasie, czy w salonach fryzjersko-kosmetycznych.

Praca dla Ukraińców

Pod koniec stycznia bez pracy było 14,5 proc. mieszkańców powiatu nowosolskiego, czyli 3926. W grudniu o posadę starało się 3990 osób. Statystycznie, spadek może jest niewielki, ale o tej porze roku to i tak miła niespodzianka, bo jak przypomina K. Podgórska sezon na prace w budownictwie, ogrodnictwie i rolnictwie dopiero przed nami. W kolejnych miesiącach możemy  spodziewać się spadku bezrobocia. Obecnie jest ono wyższe niż w październiku, ale wciąż poniżej 4 tysięcy. W porównaniu do grudnia najwięcej osób znalazło zajęcie w mieście Nowa Sól, bo 39. Na strefę gospodarczą wchodzą kolejne firmy i z dużym prawdopodobieństwem można założyć, że utrwali się rynek pracownika. – Już teraz pracodawcy mają problemy z zatrudnieniem specjalistów, dlatego coraz częściej sięgają po pracowników ze Wschodu – podkreśla wicedyrektor Podgórska. – W 2016 r. w powiecie było 3254 oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcom, przede wszystkim Ukraińcom. Średnio wychodzi 271 oświadczeń miesięcznie. Do połowy lutego 2017 r. było ich już 307, co może świadczyć o tym, że tendencja jest wzrostowa – uściśla.

– Ale nie jest pani pewna? – dopytujemy.

– Nie, w całym roku 2016 r. wycofano 307 oświadczeń, z różnych powodów np. braku wizy, a tylko w grudniu 58 – słyszymy odpowiedź. – Z tego powodu wolę być ostrożna.

Nie zmienia to jednak faktu, że w pośredniaku coraz częściej słychać język ukraiński. Zdaniem K. Podgórskiej urzędy i instytucje na napływ imigrantów zarobkowych powinny się lepiej przygotować.

Gmina Ilość bezrobotnych
Bytom Odrzański 199
Kolsko 135
Kożuchów 1017
wiejska Nowa Sól 325
Miasto Nowa Sól 1465
Nowe Miasteczko 286
Otyń 279
Siedlisko 220

 

Napisz komentarz »