REKLAMA

Gospodarka

Prawie 4 miliony na parki!

Opublikowano 05 sierpnia 2017, autor: PS

Urząd Marszałkowski sypnął kasą. W Lubieszowie, Lubięcinie, Nowym Żabnie i Jodłowie powstaną nowe parki.

Jerzy Klimecki, sołtys Jodłowa, nie kryje zadowolenia.

– 30 lat mieszkam w Jodłowie. Był marazm. Cypel niszczał. Wreszcie coś się ruszyło i mam nadzieję, że miejscowość odżyje. Jeśli uda się zrealizować to, co jest w planach, będzie pięknie – cieszy się.

Wójt zapowiada, że po remoncie cypla, Jodłów będzie perełką turystyczną. Mają tam powstać dwie nowe plaże, miejsca do biwakowania, pole namiotowe, altanki wypoczynkowe, nowe pomosty dla wędkarzy, toalety, przebieralnie, a także wieża widokowa na główce. Wozy campingowe na cypel już nie wjadą, ale stworzone ma być dla nich nich nowe miejsce.

– Najważniejsze, że powstaną sanitariaty, bo to uratuje jezioro. Wcześniej mogliśmy tylko patrzeć, jak z kampingów wylewały się różne rzeczy – mówi sołtys.

Trzeba będzie kosić, przycinać, podlewać

Radości nie kryje także Kazimierz Krawczyk, sołtys Lubieszowa. Od dawna mówił o zaniedbanym parku w centrum wioski.

– To zabytek. Kiedyś był piękny, ale przez lata nikt o niego nie dbał i całkiem zdziczał  – mówi. Teraz ma być wizytówką Lubieszowa. Projekt zakłada budowę alejek i ławeczek. Odchwaszczony ma być także staw. Powstanie na nim kładka. W pobliżu będzie można rozpalić ognisko.

– To będzie nasze miejsce na spotkania i pikniki – planuje sołtys i od razu radzi gminie, żeby szukała osób, które zajmą się pielęgnacją parku.

– Jeśli coś stworzymy, to trzeba o to dbać. Kosić trawę, przycinać krzewy, podlewać. Muszą być od tego ludzie – apeluje.

Disco polo w Lubięcinie?

Parku doczekają się także mieszkańcy Lubięcina. Powstanie naprzeciw świetlicy. Gmina pod koniec roku przejęła działkę od poczty. Plan zakłada budowę muszli koncertowej, a także mola z altanką oraz parkingu.

– Kibicuję, żeby wszystko udało się zrealizować. Byłaby możliwość robienia imprez plenerowych i koncertów – cieszy się radna Marzena Ryżów.

Kto zagra w Lubięcinie? – Nie będzie festiwalu disco polo, jak w Kożuchowie – szybko ucina wójt Izabela Bojko. – Może jeden zespól się kiedyś pojawi, ale to też będzie zależało od ceny. Wolałabym tam imprezy integracyjne, zespoły biesiadne – mówi. Raczej nie wróci festiwal reggae.

– Urząd Marszałkowski przestał go dofinansowywać, a nas na niego nie stać. Mam nadzieję, że to miejsce będzie rekompensatą dla mieszkańców – tłumaczy wójt.

Mały park zyskają też mieszkańcy Nowego Żabna. Powstanie w pobliżu kościoła. Wójt zdobyła ponad 3,9 mln zł na te inwestycje. Gmina ze swojego budżetu będzie musiała dołożyć blisko 700 tys. zł. Wszystkie parki zbuduje w przyszłym roku.

– Cieszę się, że się udało, bo dzięki temu nasze miejscowości zyskają na atrakcyjności, a mieszkańcy będą mieli gdzie odpoczywać – kończy I. Bojko.

Gmina oszacowała wszystkie inwestycje na łączną kwotę 4 mln 656 tys zł. Dostanie dofinansowanie w wysokości 3 mln 958 tys. zł. To najwyższa dotacja spośród wszystkich gmin, które aplikowały o środki. Gmina Żary dostała 856 tys. zł, gmina Strzelce Krajeńskie 1 mln 326 tys. zł, gmina Przytoczna 534 tys. zł.

 

Napisz komentarz »