REKLAMA

Aktualności, Ludzie, wydarzenia

Ratują stare kościoły

Opublikowano 05 sierpnia 2017, autor: PS

Już niedługo wierni w gminie wiejskiej będą się modlić w jeszcze lepszych warunkach. Trwają remonty kościołów w Rudnie i Lubięcinie.

W kościele św. Tadeusza Judy w Rudnie prace już się kończą. Ksiądz Sławomir Przychodny nie traci czasu. Ledwie odnowił ołtarz, a już zabrał się za naprawę przeciekającego dachu.

– Jest nowa dachówka, tzw. karpiówka, bo stara dosłownie łamała się w rękach. Musieliśmy też wymienić niektóre belki. We wrześniu prace będą skończone – mówi. Inwestycja kosztowała 240 tys. zł. Ksiądz sprawnie spiął budżet.

– Część to dotacja z ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego. Dołożyła się także gmina i Lubuski Konserwator Zabytków. Pomogły też datki od mieszkańców Rudna i okolic – wymienia.

W przyszłym roku ks. Sławomir weźmie się za elewację. Też złoży wniosek do ministerstwa. – Projektant już szykuje nam dokumentację. Zrobimy jeszcze odkrywki archeologiczne i dopiero wtedy zapadnie decyzja, jak ostatecznie będzie wyglądać elewacja – tłumaczy ksiądz. Prawdopodobnie w starszej części odkryty będzie kamień i ruda darniowa. Możliwe, że za jednym zamachem uda się także odrestaurować dzwonnicę.

– Wpiszemy ją do projektu. Ale jej wykonanie będzie uzależnione od wysokości dotacji. Jeśli dostaniemy za mało pieniędzy, zostawimy ją na później – mówi ks. Sławomir.

 

Kościół się rozpada

Prace ruszyły także przy kościele św. Katarzyny w Lubięcinie. Pochłoną 865 tys. zł, ale aż pół miliona dokłada ministerstwo kultury. Wójt Izabela Bojko mocno zaangażowała się w ten projekt. Gmina nie tylko przekazała księdzu Andrzejowi Nowakowskiemu dotację w wysokości 43 tys. zł, ale pomogła także w stworzeniu dokumentacji.

– Wymienimy okna, wyremontujemy dach, podświetlimy kościół. Może już 1 listopada zrobimy tam mszę, albo w grudniu. Chcemy tam organizować okolicznościowe święta kościelne, czy koncerty mszalne – mówi I. Bojko.

Wójt zapowiada, że po zakończeniu prac zewnętrznych pomoże księdzu zdobyć pieniądze na remont wewnątrz. Na tym nie koniec.

– Chcemy też wyremontować kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa – zapowiada. Gmina już przekazała parafii 24,6 tys. zł. To wkład na przygotowanie dokumentacji. Jesienią wniosek ma trafić do ministerstwa. Na odnowienie kościoła potrzeba ponad milion złotych.

– Nie mamy, na co czekać, bo kościół się rozpada. Dach przecieka, a w ścianach są dziury. Konieczny jest kapitalny remont – tłumaczy I. Bojko.

Wójt chce także zwiększyć fundusz na zabytki. Dotychczas było to około 100 tys. zł.

Napisz komentarz »