REKLAMA

Wasze sprawy

Internet dotrze na wioski!

Opublikowano 05 sierpnia 2017, autor: Rafał Krzymiński

W Kożuchowie, Nowym Żabnie, Ciepielowie i kilkunastu innych miejscowościach wreszcie będzie można skorzystać z internetu, bez niepewnego łapania fal radiowych.

Urząd marszałkowski realizuje projekt „Szerokopasmowe Lubuskie” od 2010 r. Firma Orange położyła blisko 1400 kilometrów światłowodu. Wszystko po to, aby zlikwidować „białe plamy” w dostępie do sieci i przeciwdziałać wykluczeniu cyfrowemu mieszkańców wsi i małych miast. To jeden z elementów programu wyrównywania szans, wspieranego przez Unię Europejską.

W poniedziałek (1.08) wicestarosta nowosolski Przemysław Ficner poinformował, że Orange do września 2018 r. podłączy do internetu 2 tysięcy gospodarstw domowych z 19 miejscowości powiatu w ramach programu „Szerokopasmowy powiat Nowosolski”. Sieć dotrze do: Bielic, Cziradza, Drwalewic, Kożuchowa, Lasocina, Ciepielowa, Nowego Żabna, Borowa Wielkiego, Borowa Polskiego. Załapią się też Podbrzezie Dolne, Podbrzezie Górne, Słocina, Sokołów, Solniki, Stypułów, Kierzkowice, Nieciecza, Konin i Szyba.

Skrzynki zaczną działać

– To bardzo dobra wiadomość i mogę to powiedzieć na przykładzie Nowego Żabna w którym mieszkam – mówi P. Ficner, który jest też sołtysem wioski. – Korzystam z internetu drogą radiową, ale jakość połączenia nie jest najwyższa. Duże opady deszczu, czy wichura powodują, że jestem odcięty od świata. Wiele osób u nas nie ma wcale internetu. Od kilku lat stały tzw. szkielety sieci i ludzie na każdym zebraniu pytali, kiedy te skrzynki wreszcie zaczną działać. Doczekaliśmy się w końcu!

Co ważne firma Orange złożyła deklarację, że jeśli mieszkańcy np. Mirocina Górnego, który nie został zakwalifikowany do projektu wykażą zainteresowanie, to firma na własny koszt wybuduje łącza do potencjalnych odbiorców. Doprowadzi kable do posesji i zamontuje gniazdka.

To pierwszy etap inwestycji. W kolejnych latach z dobrodziejstw internetu skorzysta kolejnych 33 miejscowości w powiecie nowosolskim. Sieć ma być szerokopasmowa, zapowiadana prędkość przesyłu danych to nawet 100 megabitów na sekundę. A ile mieszkańcy zapłacą? W zależności od wykupionego pakietu, od 39 do maksymalnie 100 zł miesięcznego abonamentu.

Komentowanie zamknięte