REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Koniec z wioską. Otyń będzie miastem!

Opublikowano 05 sierpnia 2017, autor: Tomasz Krupa

To już pewne. Od nowego roku Otyń będzie miastem. Wójt Barbara Wróblewska zmieni się z kolei w panią burmistrz.

– Najważniejszym argumentem i motorem do działań było dla mnie przywrócenie rangi historycznej i znaczenia Otynia. Miejscowość posiada bogatą historię i zasługuje, aby po 72 latach znów być miastem – twierdzi Barbara Wróblewska, wójt gminy.

– Otyń jest jedyną miejscowością z województwa lubuskiego, która 1 stycznia otrzyma status miejski. To wielkie wydarzenie i powód do dumy.

Wójt już teraz zaprasza wszystkich mieszkańców na otyński rynek w sylwestra.

– Rozpocznie się wielkie świętowanie tej historycznej chwili. W styczniu odbędzie się uroczysta sesja rady gminy, której honorowymi gośćmi będą wojewoda lubuski, marszałek województwa i starosta powiatu nowosolskiego. O wszystkich wydarzeniach będziemy informować mieszkańców na bieżąco – tłumaczy przyszła pani burmistrz.

I co z tego, że miasto?

Takie pytanie najczęściej słyszeliśmy od ludzi, których pytaliśmy o opinię dotyczącą zmian w Otyniu. Większość uważa, że poza nazwą nic się nie zmieni.

– Cały czas się zastanawiam, po co to było? – mówi Henryk Krusz z Konradowa. – Czy my cokolwiek zyskamy? Obyśmy tylko nie stracili. Otyń się rozwija, ale czy od razu trzeba robić z niego miasto?

Anna Gołębiowska wolałaby, żeby Otyń pozostał wsią.

– Dla mnie to żaden wstyd, że żyję na wsi – zaznacza. – Od 5 lat mieszkam w Otyniu. Bardzo mi się tu podoba. Sama urodziłam się na wsi. Ze zmiany cieszą się moi teściowie. A ja niekoniecznie.

Halina Kobus zapowiada, że rok 2018 przywita na otyńskim rynku.

– Bardzo się cieszę, że udało się przywrócić prawa miejskie – mówi. – Od samego początku byłam na tak. Cieszę się, bo teraz nikt nas nie wchłonie. A tak było przecież z podzielonogórskimi gminami. Będziemy niezależni. Mam też nadzieje, że urzędnicy dotrzymają słowa i koszty życia w mieście nie wzrosną.

Wójt uspokaja

– Zmiana statusu nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi kosztami. Nie wzrosną podatki, opłaty za wodę. O tym decyduje rada gminy, a nie status gminy. Jedyne zmiany, które nas czekają, to zmiany administracyjne takie jak: wymiana pieczątek, tablic czy uaktualnienie niektórych aktów prawa miejscowego – zapewnia B. Wróblewska.

Napisz komentarz »