REKLAMA

Rozrywka, Wasze sprawy

Solanin coraz bliżej

Opublikowano 12 sierpnia 2017, autor: Tomasz Krupa

Przed nami dziewiąta edycja Solanina. Z Grzegorzem Potęgą, dyrektorem festiwalu, rozmawia Tomasz Krupa.

Wszystko dopięte na ostatni guzik?

Rozpoczął się dla nas najgorętszy okres. Radość z nadchodzącego święta dopiero przed nami. Na razie mamy mnóstwo pracy. Dla nas pokrzepiające jest to, że z roku na rok nasz festiwal cieszy się coraz większym powodzeniem.

Kto w tym roku przyjedzie do Nowej Soli?

Udało nam się zaprosić Jerzego Stuhra, któremu wręczymy honorową nagrodę Mocnego Solanina. To była właściwie pierwsza osoba, z którą rozmawialiśmy, jeszcze w kwietniu. Profesor sprawdził kalendarz i naszą imprezę w internecie, a potem potwierdził przyjazd. Dla nas to ogromne wyróżnienie. Odbędzie się retrospektywa filmów z jego udziałem. Zobaczymy „Amatora”, „Historie miłosne”, „Duże zwierzę” oraz „Obywatela”.

Kto w tym roku zasiądzie w jury?

Kompletowanie rozpoczęliśmy od Filipa Pławiaka, obiecującego aktora młodego pokolenia, którego ostatnio mogliśmy zobaczyć w „Prostej historii o morderstwie” Arka Jakubika. Udało nam się zaprosić Dawida Ogrodnika, który stworzył niezapomnianą kreację niepełnosprawnego chłopca w „Chce się żyć”. Zobaczymy także Sebastiana Stankiewicza, aktora charakterystycznego. To znana twarz, którą widzieliśmy w wielu produkcjach telewizyjnych, filmowych i teatralnych. Ostatnio kojarzony z roli syna pani Basi w „Uchu prezesa”. Do trójki aktorów dołączy również reżyserka Anna Kazejak oraz Irek Wereński, basista zespołu Kult.

Solanin to nie tylko pokazy filmowe.

Z monodramem „Samospalenie” przyjedzie Przemysław Bluszcz. Spektakl zagra w siedzibie Terminus A Quo. W bibliotece będą odbywały się pokazy z cyklu „Historia i Solanin”. Zobaczymy filmy dotyczące Powstania Warszawskiego. W pierwszych dwóch dniach festiwalu w bibliotece odbędą się także warsztaty filmowe. W budynku po Dozamecie po raz kolejny zagości Galeria Bezdomna, na której zobaczymy fotografie, grafiki, obrazy i rzeźby. W pubie Kaflowy Jam Band zagra kowery Dżemu. Zapraszam wszystkich na wspólne świętowanie.

Napisz komentarz »