REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Dostaną nowy sprzęt

Opublikowano 23 września 2017, autor: Tomasz Krupa

Dzięki zaangażowaniu strażaków ochotników z Otynia wkrótce do jednostki trafi defibrylator.

– Dostęp do automatycznych defibrylatorów jest coraz bardziej powszechny – mówi Marcin Urbanowski, prezes OSP w Otyniu. – Taki sprzęt mają nasi koledzy z Kożuchowa. Kupili je w ramach budżetu obywatelskiego. Doszedłem do wniosku, że byłoby dobrze, gdyby takie urządzenie było też u nas.

O przekazanie defibrylatora strażacy poprosili fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Dostali zgodę. Defibrylator trafi do Otynia na początku października.

– Nie zamkniemy go pod kluczem. Nad morzem widziałem kapsułę zamontowaną na jednostce w Mrzeżynie. Zainspirowałem się i pomyślałem, że u nas też tak można. Zamontujemy defibrylator na terenie jednostki i będziemy używać w razie potrzeby.

Szukają sponsora

Zakup skrzynki to koszt około 2 tys. złotych. Prośbę o wsparcie zakupu kapsuły Urbanowski rozesłał po wszystkich firmach działających na strefie.

– Pieniądze przekazało nam do tej pory tylko jedno przedsiębiorstwo – zaznacza. – Mamy nadzieję, że uda się nam znaleźć jeszcze innych darczyńców.

Strażacy wkrótce zorganizują dla mieszkańców Otynia szkolenia, na których pokażą, jak działa defibrylator.

– Jest bardzo prosty w obsłudze – dodaje M. Urbanowski. – Za pomocą komend głosowych mówi nam krok po kroku, co mamy robić. W jednostce Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nowej Soli mamy model szkoleniowy, na którym zainteresowani będą mogli potrenować.

Wszyscy chętni, którzy chcieliby pomóc w zakupie kapsuły mogą kontaktować się z Marcinem Urbanowskim pod numerem telefonu: 669 606 848.

Napisz komentarz »