REKLAMA

Samorząd

Kożuchów czeka na obywatelskie projekty

Opublikowano 07 października 2017, autor: PS

Ruszyła kolejna edycja kożuchowskiego budżetu obywatelskiego. W puli znów 80 tys. zł.

– W tym roku będę rygorystycznie podchodził do komisji weryfikującej wnioski. To ma być konkretna inwestycja, na konkretnym terenie – zapowiada Paweł Jagasek, burmistrz Kożuchowa. Nie chce, by za każdym razem wokół budżetu było tyle kontrowersji.

– W poprzedniej edycji były pretensje do strażaków, których projekt naciągał regulamin. Nie chcę, by znów się umówili, zebrali podpisy i kupili na przykład stroje strażackie. To ma być konkretna rzecz, jak plac zabaw, czy kawałek chodnika – tłumaczy burmistrz.

Uwagi do budżetu zgłaszał między innymi radny Marcin Jelinek, który wspólnie z żoną walczył o siłownię w Książu Śląskim. Gdyby odrzucono projekt strażaków, zgarnąłby kasę. Domagał się zmian w regulaminie. Mówił m.in. o podziale budżetu na część wiejską i miejską, lub zwiększeniu puli do 100 tys. zł i dopuszczeniu dwóch projektów po 50 tys. zł. Chciał, żeby głosy mogły oddawać osoby powyżej 16 roku życia, bo dziś mogą to robić dzieci, co w praktyce oznacza, że decydują rodzice. Proponował też wprowadzenie głosowania przez internet.

– Burmistrz obiecywał, że coś zmieni, ale mówił to tylko po to, żeby zamknąć dyskusję nad budżetem. Młodzież nazywa to zwykłą ściemą – uważa M. Jelinek. Radny twierdzi, że P. Jagasek używa budżetu obywatelskiego jako narzędzia promocji. – Nabija sobie w ten sposób słupki poparcia – tłumaczy.

W tym roku M. Jelinek znów powalczy o kasę. Zamierza przetestować komisję.

– Pewnie niektórych zaskoczę, innych zbulwersuję, a jeszcze innych mocno zdenerwuję, ale bardzo ciekawi mnie, jak komisja podejdzie do mojego wniosku – rzuca tajemniczo.

Burmistrz przyspieszył całą procedurę, więc radny musi się spieszyć.

– Do końca roku chcemy wyłonić zwycięzcę, żeby już w styczniu, albo lutym rozpocząć prace – zapowiada P. Jagasek. .

 

 

Propozycje do budżetu obywatelskiego można składać od 10 do 26 października. Weryfikacja wniosków potrwa od 27 października do 7 listopada. Do 9 listopada mają być ogłoszone propozycje, które przeszły weryfikację. Głosowanie mieszkańców rozpocznie się od 10 listopada i potrwa do 6 grudnia. Wyniki głosowania będą przedstawione 28 grudnia. Na realizację projektu, który wygra gmina wyznaczyła sobie termin od 2 stycznia do 31 grudnia 2018 roku.

 

Napisz komentarz »